Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Koperek jak siać i dbać (Warzywa)

Koperek to warzywo, które łatwo mrozić i przechowywać. Kto nie spotkał się z pudełkiem po lodach wypełnionych koperkiem. Ten nie wie co to zawód koperkowy. Jednak w pełni poważnie. Koperek nie jest tak łatwy w uprawie jak się wydaje. Wiele osób, pisze, że sam koperek potrafi nie wzejść, zostać zjedzony przez różne szkodniki, Potrafi go zniszczyć pogoda czy pleśń. 
Kwiatostany kopru

Odmiany koperku.
Szmaragd - Chyba najbardziej spopularyzowana odmiana do naszych ogrodów Nadaje się to fakt, dobrze rośnie. Sprawdza się idealnie w potrawach czy też mrożeniu. 
Goliat - odmiana, która da radę w upalne dni. Jest bardzo odporna na suszę. Jednak powinna być siana po możliwym majowym przymrozku. 
Tetra - Szybko rosnący, wczesny. Dobrze sprawdzający się na szybkie majowe, czerwcowe zbiory. Tak samo dobrze sobie radzi siany we wrześniu. 
Monarch - Koperek, który mam w planach w tym roku testować, ze względu na jego właściwość ponownego odrastania? Jak jednak jest w praktyce będzie można zobaczyć na blogu w sezonie.
Koperek ze szklarni w 2020r :) Początek maja.

Sianie kopru
Powinno siać się gdy ziemia będzie już zdatna do pracy przy niej. I jest możliwość by bez osłon siać od marca, aż po lipiec. Jednak pod osłony lub w szklarnie. Można siać od lutego, aż po wrzesień. Same nasiona szybko kiełkują bo już po kilku dniach jesteśmy w stanie zobaczyć rezultat wysiania. 
Koper można siać w grządki, ale jeśli nam nie zależy możemy siać go pomiędzy kwiatami, rozrzucając go nawet po całym ogrodzie. Sam chętnie zasieję w tym roku odrobinę kopru w dzikim zakątku z kwiatami.
Koperek siany w rządku.

Szkodniki koperku:
Głównym wrogiem kopru jest mszyca. Najbardziej naturalnym wrogiem może okazać się cebula dla mszyc posadzona blisko właśnie koperku. Ponieważ to ona działa odstraszająco na mszyce. Jednak jeśli to nie pomoże polecam świeży oprysk lub podlewanie mikstura z liści mniszka lekarskiego. Działa on podobnie jak cebula tylko na zasadzie zapachu. 

Szara pleśń - Jeśli wilgotność powietrza jest zbyt duża i trwa zbyt długo. Początki choroby możemy rozpoznać po tym jak roślina zacznie mieć brunatne liście, a po czasie zaczyna pojawiać się szary nalot z zalążkiem grzyba. Co w większości przypadków powoduje szybką śmierć rośliny. 

Zgnilizna twardzikowa - Na liściach i łodygach można zauważyć gnicie i obumieranie części roślin, a w zaawansowanej formie zobaczymy biały nalot w postaci piany. Jednak większość osób kojarzy to z chorobą ogórków czy też pomidorów. Można jednak nie dopuścić do choroby poprzez głęboką orkę, dobrze odpowiedni płodozmian czy rzadkie sianie. Oczywiście istnieją też formy chemiczne czyli oprysk z fungicydów jednak nie jestem zwolennikiem. Oraz forma biologiczna. Czyli wprowadzenie grzyba nadpasożytniczego, który zastąpi nasz problem.

Pielęgnacja koperku
To chyba jedno z prostszych warzyw podczas pielęgnacji. Wystarczy opielić raz podczas kiełkowania, poprzez spulchnienie gleby i od czasu do czasu ponownie spulchniać glebę. Nawet jeśli zależy nam na tym by koperek zasiać i użyć do na przykład, kiszenia ogórków. Czy na nasiona. Wtedy musi pozostać na swoim stanowisku, aż wypuści kwiatostan. 

Zbieranie Kopru
Koperek zbieramy zazwyczaj po osiągnięciu od 15 do 25 cm. Czyli zazwyczaj po 40 - 50 dniach od siewu. Koper warto siać co 2 tygodnie Tak by zapewnić ciągłość zbiorów. Możemy zacząć go siać pod osłonami i zbierać go praktycznie przez większość roku. 
 

Zastosowanie kopru
Koperek ma ogrom zastosowania od kosmetyków po kuchnie. Najbardziej znany jest w kuchni jako przyprawa do potraw. W kosmetykach wykorzystuje się jego olejki eteryczne do produkcji mydła, pasty do zębów, płynów do płukania jamy ustnej czy perfum. 

Właściwości kopru
Koper znany jest ze swoich pro zdrowotnych właściwości. To on zawiera fosfor, potas, sód, cynk, żelazo, wapń, magnez. Zawiera również bogatą ilość witamin B1, B2, B6, C, A.
Jednak to nie wszystko. Koper znany jest ze swoich właściwości poprawienia trawienia, ze względu na swoje olejki eteryczne, które powodują stymulowanie wydzielania żółci i soków trawiennych pobudzają pracę jelit łagodząc przy tym wzdęcia i niestrawność.
Koperek również ma właściwości antyoksydacyjne, łagodzi ból czy też ma właściwości przeciwbakteryjne. Jak widać taki maluch, a potrafi nam nieźle pomóc. 

Dobrym sąsiedztwem dla kopru są marchew, groch, fasola karłowa (Przykładowo opisywana w tym poście - Fasolka szparagowa - Idealna na letnie zbiory Jak siać i uprawiać (Warzywa) burak, majeranek, cebula, sałaty czy ogórki. 

Jak widać koper to dobra roślina dla naszego ogrodu. Dobrze wpływa na nas i na otaczający nas ogród. Można siać go tak jak chcemy, ale i urośnie na dziko jeśli mu tylko na to pozwolimy. 

Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu
I zapraszam do obserwowania bloga i facebooka. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.