Nasturcja to roślina, która większość z ogrodników zna nie tylko ze względów estetycznych, ale ze względu na to, że chronią nasze rośliny przed mszycami. Ponieważ gdy mszyca ma do wyboru róże lub nasturcję to wybierze zazwyczaj nasturcje. To samo tyczy się innych roślin rzodkiewki, grochu czy fasoli. Nasturcja potrafi ochronić nasze warzywa przed tym szkodnikiem.
Odmiany nasturcjiPodzielę je na trzy rodzaje odmianę niską, wysoką i pnącą. Ze względu na to, że zazwyczaj są to miksy nasturcji.
Odmiany Niskie - to rośliny rabatowe, które ładnie potrafią okryć całą przestrzeń jaką im zaoferujemy.
Odmiany wysokie lub większe - odmiany te to głownie połączenie odmiany pnącej z odmianami większymi, które zazwyczaj dorastają do trzech metrów.
Odmiany pnące - są odmianami, które potrafią ładnie się wspinać po niskich płotkach, czy pergolach. Są nadzwyczaj ekspansywne i ich pnącza dorastają zazwyczaj do 5 metrów.
Z ważniejszych odmian, które możemy spotkać w naszych sklepach to nasturcja nasturcja większa, mniejsza, karłowata, pnąca, błękitna, włóczęga, trójbarwna czy kanaryjska. Jednak w większości możemy odnaleźć w sklepach dosłowny miks, podzielony wyłącznie na grupy do których należą.
Nasturcja to roślina jednoroczna, która wymaga siania co roku. Można siać ją bezpośrednio do gruntu, ale również wcześniej na rozsady. Jest łatwa w uprawie i pielęgnacji ale o tym przeczytacie dalej. Nasturcje wschodzą zazwyczaj od 5 do 7 dni. Należy wsiać je na głębokość około 1 cm. Tak by utrudnić wyjadanie nasionek ptakom, które całkiem lubią ich spore nasionka wyjadać. Jednak zazwyczaj wszystkich nie wyjedzą. Plusem nasturcji jest to, że nie trzeba obawiać ślimaków, które nie zjadają ich. Co w mokrych latach jest niezwykle ważne. Nasturcje można siać od marca, aż po lipiec.
Nie jest to roślina nadzwyczaj wymagająca. Dla testu posiałem je dosłownie w trawie i w grządce. Te w trawie rosną trochę szybciej i chodzi tutaj chyba o większą wilgotność gleby. Warto pamiętać by obchodzić się z nią delikatnie bo może i wiatr ich nie połamie, ale my możemy zrobić to z łatwością. Jeśli będziemy chcieli je wypielić. Bez problemu możemy obrywać ich pożółkłe liście.
Z nasturcjami poradzi sobie każdy. Można je nawet pozostawić na cały okres wegetacji bez naszej ingerencji. Jednak jeśli roślina będzie silna i zdrowa warto pozyskać z niej nasiona na kolejny sezon.
Zastosowanie nasturcjiJak wcześniej wspominałem, nasturcje to rośliny, uwielbiane przez mszyce dlatego warto je siać blisko roślin, które są narażone na ich ataki. Ważną i ciekawą rzeczą jest to, że te same nasturcje potrafią zwabić również biedronki, czyli naturalnych wrogów mszyc. I dzięki tej symbiozie nasturcja nie dość, że chroni nasze rośliny to i zapewnia obrońców siebie i ogrodu w postaci biedronek.
Nasturcje często służą jako zacieniająca roślina nasze altanki, rabaty czy grządki. Super rośnie w doniczkach i ładnie potrafi zwisać i zakrzewiać całe połacie.
Nasturcja to także kwiat, który można jeść jest idealnym dodatkiem do sałatek, ich słodkawy smak potrafi dodać innego dość ciekawego smaku w nie jednej sałatce.
Herbatka z nasturcji natomiast działa dobroczynnie dla osób, cierpiących na problemy z układem moczowym, oraz układu oddechowego.
Ponad to sok z nasturcji działa bakteriobójczo, wirusobójczo oraz grzybobójczo. Warto też wspomnieć, że płukanka z liści nasturcji działa kojąco na naszą skórę głowy i pomaga w walce z łupieżem czy łojotokiem.
Jak widzicie nie tylko piękna, z dużym wachlarzem zastosowań, ale również pomocna dla naszych roślin oraz dla nas samych. Roślina nie wymagająca naszej uwagi, a mimo to często pomijana i zapominana w naszych ogrodach. Dlatego warto ją siać i trzymać w naszych ogrodach.
Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu.
@lipiec 2021
Komentarze
Prześlij komentarz