Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Top 10 prezentów dla ogrodnika na święta i nie tylko

 

Święta są już bardzo blisko, dlatego warto zastanowić się jakie prezenty chce się zrobić bliskim? Chętnie podpowiem jakie prezenty mogą ucieszyć Waszych bliskich ogrodników i ogrodniczki <3 Zapraszam serdecznie do lektury na Top 10 prezentów dla ogrodnika, na święta i nie tylko! 


1. Kwiatek w fikuśnej doniczce

Każdy powie, że ogrodnik to musi lubić kwiaty domowe. No powiem, że tak, ale nie każdy przepada. Moim zdaniem liczy się walor estetyczny i użyteczny kwiatów w domu. Nie będę się rozpisywał jakie kwiaty są najlepsze dla ogrodnika. Bo każdy jest inny. Myślę jednak, że warto pomyśleć nad czymś ciekawym co przy okazji latem da się bez problemu wystawić do ogrodu. Pamiętajcie też o ciekawej doniczce, osłonce by można bez problemu kwiat postawić w widocznym miejscu. Listę Top 10 kwiatów na święta. Możecie znaleźć w drugim poście. Zapraszam też tam do lektury.


2. Narzędzia.

Pole do popisu dla każdego. Narzędzia zużywają się szybciej niż nie jedna osoba byłaby w stanie sobie to wyobrazić. Motyki, grabie, graczki, szpadle, wszystko co możecie sobie wymyślić nada się na prezent? Jeśli ktoś dopiero zaczyna, można wybrać mini zestaw startowy. Łopatkę, grabki do spulchniania, a może i szpadel i grabie do kompletu? Dla profesjonalisty można kupić coś bardziej specjalistycznego dobranego do jego fachu. Przykładem może być dla sadownika, lepsze nożyce do gałęzi, dla osoby uprawiającej warzywa, dobry szpadel, albo motyka. Dla pasjonatów kwiatów nadadzą się drobne narzędzia do pielenia. Prezent bez problemu idzie dobrać do fachu ogrodnika.

3. Elektronarzędzia

Teoretycznie fajny pomysł na prezent to właśnie elektronarzędzia. Jednak mam jedno ale! Warto poznać upodobania i braki w sprzęcie naszego ogrodnika. Przykładowo ogrodnik może być fanem marki A i tylko jej używa, więc z prezentu marki B może być mało zadowolony lub wręcz przeciwnie. Może zostać zaskoczony marką, której nie kupował ze względu na uprzedzenia. Elektronarzędzia to temat drażliwy i warty konsultacji i zastanowienia. Dlatego ten prezent właśnie warto skonsultować z osobą, którą chcemy obdarować.

4. Książki

Wiedza dla każdego ogrodnika jest niezbędna by jego uprawy, ogród i hobby rozkwitała. Dlatego, każda książka jest na wagę złota. Warto jednak dowiedzieć się co nasz ogrodnik/ogrodniczka lubi robić w swoim ogrodzie. Może ktoś chciałby dowiedzieć się wszystkiego o ziołach, albo chwastach. Kto wie może ogrodnik, którego chcecie obdarować chce w przyszłości mieć kilka kur czubatek lub kaczek dworek w swoim ogrodzie? Lub nie ma ręki do kwiatów domowych i potrzeba mu trochę więcej wiedzy o nich. Jak widać tematów i pomysłów może być dużo. Wystarczy podpytać.

5. Prenumerata czasopisma

Czasopisma są jak książki. Tylko bardziej rozbite na różne podkategorie. Jak już pisałem, każdy jest inny. I jeden ucieszy się z prenumeraty z różami, a inny z eko warzywa. Warto dowiedzieć się co nasz ogrodnik lubi. Przykładowo znalazłem kilka prenumerat. Pojedyncza gazeta (miesięcznik kosztuje 70 zł za 12 numerów z darmową dostawą) Natomiast ten sam miesięcznik plus dwie dodatkowe to już koszt 120 zł.) Jak widać prenumerata może trochę kosztować, ale wiem jedno. Za każdym razem gdy obdarowana osoba otworzy lub dostanie nowy numer to pomyśli właśnie o Was. :)

6. Ubrania

Każdy lubi ciepło. Serio. Jednak praca w ogrodzie o różnych porach roku to wyzwanie nie tylko fizyczne, ale i dla organizmu. Dlatego warto naszego ogrodnika dobrze ubrać. Nieprzemakalna kurtka, ciepłe termoaktywne getry, a może dobra czapka by było sucho i ciepło w głowę? No właśnie tutaj jest największe pole do popisu. Jednak warto pamiętać, że nie wszystko nadaje się do ogrodu. Twoje ciuchy muszą oddychać bo w przeciwnym wypadku, zgrzejesz się i przeziębisz. I z hobby zrobi się leżenie w łóżku. Warto pamiętać, że w ogrodzie często trzeba się schylać i zadbać o nerki… Przykrywając je! Dlatego nie głupim pomysłem byłyby spodnie lub getry jednoczęściowe z górą. Jedyną rzeczą o jakiej trzeba pamiętać i co ważne to poznanie rozmiaru naszego ogrodnika. Jak widzicie pole do popisu jest duże i warto z niego skorzystać.

7. Gadżety do ogrodu

Gadżety do ogrodu… No tak było już o elektronarzędziach ale o gadżetach ani słowa. Jest w czym wybierać, warto patrzeć też czy taki gadżet może cały rok spędzić w ogrodzie. Od zestawów głośników służących też jako lampa po śmieszne fontanny w kształcie jednorożca. Dmuchany lub standardowy ekran projektora z rzutnikiem może być idealny dla ogrodnika kino maniaka. Znajdzie się też coś dla tych co potrafią przesuszyć nawet kaktusa. Czyli sensory doniczkowe w wyglądzie gałązki, które przęsła nam powiadomienie na smartfona, że nasz kwiat potrzebuje wody i opieki. Jak widać technologia wkracza pełną parą do naszych ogrodów.

8. Meble ogrodowe

Pasujące lub trochę mniej. Meble to bardzo ogólne stwierdzenie. Bo można komuś kupić hamak, a można zakupić stolik i krzesła. Dekoracje też się liczą Przykładowo ładne poduszki mogą dodać urokowi już posiadanym meblom, a zakątek kwiatów można rozświetlić ciekawą lampą i domkiem dla owadów. Pamiętajcie, przy wyborach by dopasować się do już istniejących mebli jednak jeśli się nie da to pomyślcie nad czymś serio kontrastowym. Ponieważ kontrasty w ogrodzie są mile widziane. Na rabatach jak i w meblach. Minusem może być to, że w naszej szerokości geograficznej meble pokażą swoją pełną krasę dopiero wiosną i latem.

9. Sprzęt do kuchni

Chwila? Sprzęt do kuchni jako idealny prezent dla ogrodnika? Tak. Pamiętajcie, że ogrodnicy często mają swoje warzywa i owoce. Tzn, że muszą wiedzieć co z nimi zrobić. Dlatego nie głupim pomysłem byłoby obdarować taką osobę właśnie czymś do kuchni co ułatwiłoby przygotowywanie potraw Prosto z Ogrodu. Przykładowo może to być dobrej jakości patelnia, parowar, mini piekarnik, a może sokowirówka lub suszarka do grzybów i owoców.

10. Dekoracje ogrodu

Trochę o dekoracji ogrodu było już wyżej w meblach czy gadżetach do ogrodu. Jedyna myśląc o dekoracjach do ogrodu bardziej myślę o ciekawych girlandach do altany, krasnalach ogrodowych, czy mini lub maxi rzeźbach. Myślę, że te duże ogrody potrzebują właśnie czegoś co może je zespolić lub nadać charakteru, a te małe może potrzebują właśnie abstrakcyjnego flaminga na jednej nodze? Kto wie? Chciałem przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu w niemal każdym ogrodzie dało się znaleźć krasnala, a teraz by znaleźć właśnie krasnala trzeba się dobrze naszukać. :)


Jak widać Prezenty mogą być różne. Zupełnie jak różni są ludzie i ogrodnicy. Każdy znajdzie coś dla siebie i dla swojego ogrodnika lub ogrodniczki. 

(Sam życzę Wam spokojnych i radosnych świąt, w zdrowiu i bez nerwów i by każdy prezenty był idealnie trafiony) 
(I oczywiście białych :) )



Jeśli macie jakieś ciekawe pomysły na prezenty. Dajcie znać w komentarzu
Pozdrawiam Dariusz z Prosto z Ogrodu
@2020 Grudzień 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.