Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Ogród warzywny dla początkujących. Czyli jakie warzywa siać?

Jeśli myślałeś lub myślałaś by założyć swój pierwszy ogród warzywny, ale nie wiesz od jakich warzyw zacząć. To dobrze trafiliście. W poście przedstawię Wam kilka warzyw, które urosną praktycznie wszędzie, a nawet na słabo przygotowanym gruncie. 
No właśnie. Jak przygotować grunt? I jakie miejsce wybrać? 
Zacznijmy od wybrania miejsca. Dobrze by było gdyby nasze warzywa miały dużo słońca, ale był osłonięte od wiatru. Co do samej gleby to musimy zobaczyć co w ogóle mamy w glebie? Czy jest to ziemia, piasek, mieszanka gliny, a może bardzo kamieniste podłoże? Jeśli nasz grunt to połączenie ziemi i gliny, to nasze rośliny dadzą radę. Jednak jeśli grunt to piach, kamienie lub sama glina. To by coś posiać musimy zastanowić się nad sposobem NO DIG. Czyli bez kopania na grządkach podniesionych z kompostem. Wiem, wiem. Skąd wziąć kompost jak dopiero zaczynamy? Jest kilka sposobów. Kompostownia czy też własny kompost, ale wtedy ogród warzywny możemy zacząć dopiero planować na następny rok. Jednak jeśli nasza gleba jest już przygotowana czyli przekopana, rozgrabiona i spulchniona, jesteśmy gotów do siania. To co właściwie zasiać by nam urosło? W pierwszym roku właśnie warto zastanowić się nad warzywami, z postu.

1. Koperek
Prosty w uprawie. Urośnie wszędzie, a jak nie dopilnujemy to i zasieje się wszędzie. Siać warto go od początku wiosny, aż do lipca, sierpnia, ze względu na krótki czas wegetacji. 
Koperek Prawie cały jest jadalny (nie wliczając korzenia) 
Koperek warto siać koło warzyw na które dobrze wpływa czyli kapusty, sałaty, marchewki, czy ogórków, a należy siać go z dala od pomidorów. 
Warto pamiętać, że jest to roślina prosta w uprawie i nie lubi przelania. Sama pokaże nam, że jest jej potrzebna woda. Pożółkłymi koprami czy jak jest zwiędnięty. 

2. Rzodkiewka
Zaraz po koperku jest to jedno z najprostszych warzyw do uprawy, a ze względu na swój system korzeniowy ładnie penetruje ziemię i ją spulchnia. Rzodkiewka tak jak koperek jest praktycznie w całości jadalna. Nawet liście, które częściej są używane jako kompost. Co nie jest złe bo stanowią większość roślin. Warto jednak pamiętać by nie siać pod rząd w tych samych miejscach rzodkiewek. I pamiętać o płodozmianie. Rzodkiewki na słabej glebie potrzebują od 30 do 40 dni by nadawały się do jedzenia. 
W sezonie można nawet siać je raz na dwa tygodnie. 

3. Buraczki
Buraczki to warzywa, które właściwie. Siejesz wiosną, przerywasz na początku lata i zbierasz jesienią. W międzyczasie pozbywając się chwastów. Można je podlewać, by były większe, ale jeśli zapomnimy to nic im się nie stanie. Im buraczek ma mniej wody tym zamiast iść w liście to idzie w smaczną bulwę, którą możemy jeść. Właściwie buraczki są w 100% w całości jadalne. Od botwinki po korzonki. Warto jednak po jakimś czasie wyrwać nadmiar buraczków tak by urosły jak największe.
Buraki warto siać koło kapusty i sałaty bo wpływają na siebie korzystnie. 


4. Marchew
Jej nikomu nie trzeba przedstawiać. Warto posiać wersje wczesną i późną. Wtedy jesteśmy w stanie sprawdzić jak się rozwijają i przykładowo marchew wczesną należy zazwyczaj zasiać już w marcu, a późną w kwietniu czy maju. Marchewka sama z siebie spulchnia glebę i nie wymaga dużo podlewania. Jednak w trakcie trwania sezonu warto trochę ją przerwać tak jak buraczki. Marchewka jako korzeń jest całkowicie jadalna. Wystarczy umyć i chrupać. Co do części zielonej to zdania są podzielone. Jedni jedzą, a inni nie. Ja jestem z tych drugich. Wolę pochrupać słodką pomarańczową marchew niż zielone. Warto siać ją koło fasoli, pomidora czy sałaty, a nie należy jej siać koło ziemniaków.


5. Dynia
Dynie to warzywo, które potrzebuje miejsca, wody i ciepła. Głównie kojarzy się Wam pewnie z Halloween bo wtedy jest ich największa dostępność. Dynie warto siać po połowie maja by nie złapały je majowe przymrozki. 
Dyni pomaga i warto ją siać koło fasoli czy kukurydzy, a szkodzą jej ziemniaki. 
Dyniowe pędy po okresie wegetacji bez problemu można dorzucić do kompostu, a nawet przekopać bo bez problemu przerobią się do wiosny w ziemi. Mimo, że krzaki wydają się duże to po pierwszym przymrozku potrafią stracić swoją objętość i zniknąć praktycznie do zera. Dynie w większości odmian można bez problemu zbierać od września do pierwszych mrozów. 

6. Cukinia
Była dynia to teraz cukinia. Cukinie czyli kabaczki potrafią owocować od lipca, aż do mrozów. Są nie do przejedzenia, możemy z nich zrobić ogrom przeróżnych potraw. Od jedzenia na surowo po placki, przetwory czy uwielbiane leczo. Jednak dziś o sadzeniu i pielęgnacji. Tak samo jak dynie potrzebują miejsca, wody i ciepła. Lepiej rosną w miejscach pół cienistych i myślę, że jeden krzaczek na 1m2 powinien wystarczyć. Cukinie należy wysiewać po dwa ziarenka w jednym dołku. Nie należy podlewać ich po liściach, a po okresie wegetacji bez problemu możemy resztę oddać na kompost. Cukinia im starsza tym bardziej twardnieje. Dlatego ja preferuje zrywać 30, 40cm kolby. tak by były dojrzałe, ale bez nasion. Pamiętajcie jeśli cukinia ma za dużo wody. Niestety gnije. 

7. Jarmuż
Jarmuż! Warzywo proste w uprawie. Urośnie na każdej glebie. Jest rośliną wieloletnią jeśli odpowiednio o niego zadbamy. Kwitnie na żółto i kwiaty wyglądem przypominają rzepak. Jest skarbnicą witamin i minerałów. Zawiera spore dawki witaminy C, K, A, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Jak widać jest skarbnicą składników odżywczych, a najważniejsze jest to, że da się go zbierać cały rok. Nawet zimą spod śniegu. Warto jednak pamiętać, że potrzeba mu zapewnić trochę więcej przestrzeni.

8. Czosnek 
Jedno z ulubionych warzyw w ogrodzie. Przynajmniej tak powinno być. Chroni nasze inne warzywa przed nieproszonymi gośćmi, a wystarczy go wsadzić na wiosnę i zebrać jesienią gdy zeschnie. Jest bezobsługowy na tyle, że jedyną rzeczą jaką trzeba z nim robić to od czasu do czasu przepielić. 

9. Pietruszka Naciowa
Urośnie praktycznie wszędzie. Jest samoobsługowa, nie potrzebuje dużo miejsca, nadaje się do małych ogrodów. Warto jednak pamiętać gdy ją zasiejemy by od czasu do czasu przepielić. Plusem tego warzywa jest to, że jest wieloletnie. Można dodawać ją do wszystkiego na co mamy ochotę. Nawet zimą spod śniegu idzie ją zerwać i korzystać. Zasiejcie ją w miejscu, które nie będzie potrzebowało kopania. Pietruszka naciowa najlepiej rośnie w kolejnych latach po zasianiu. 

10. Szpinak
Jedni go kochają, a inni omijają szerokim łukiem. Szpinak jest banalnie prosty w uprawie. wystarczy zasiać i zbierać liście. Ja używam odmiany matador. Potrafi urosnąć nawet na glinie. I dość obficie plonować. Może dlatego, że ziemia gliniasta dobrze trzyma wilgoć i szpinakowi to odpowiada. Szpinak jest jak koperek czy rzodkiewka. Szybko rośnie i można siać go kilka razy do roku. Można nawet na przemian siać go w miejscach właśnie po rzodkiewce i koperku. 

11. Fasolka
Warto posiać dwa rodzaje fasolki blisko kwiatów. Dlatego by zachęcić owady zapylające do odwiedzania właśnie fasolek. Fasolka urośnie nawet na słabej glebie. Może nie zaowocuje jak szalona, ale na kilka obiadów na sto procent uda wam się jej wynieść. Moja ze zdjęcia rośnie na mieszance kompost, ziemia, glina i ma się całkiem dobrze i owocuje jak widać. 

Tak jak pewnie widzicie nie ma tutaj w polecanych pomidorów, ogórkiem, pietruszki, kapust czy sałat. Dlatego, że te warzywa potrzebują trochę bardziej dopracowanej gleby i większego zaangażowania. Napisałem ten poradnik dla każdego kto chce wystartować i nie zrazić się do swojej przygody z ogrodem. Natomiast warzywa dobrałem tak, że każdy znajdzie coś dla siebie. I będzie w stanie korzystać z ogrodu w 100%


Na koniec warto wspomnieć, że na nowych jak i na starych stanowiskach warto jest zasiać kwiaty wspomagające i chroniące nasze warzywa przed szkodnikami. I przy okazji rozświetlają nasz ogród. 

1. Aksamitka
Najlepsze kwiaty do ochrony przed nicieniami korzeniowymi. Warto je siać nawet jako ozdobę w ogrodzie bo nicienie zamiast atakować wasze warzywa czy krzewy ozdobne zostaną ściągnięte właśnie do aksamitek. I już tam zostaną. W ten sposób można pozbyć się z ogrodu znaczną część tych szkodników bo podobno nawet, aż 90% 

2. Nasturcja
Chroni nasze rośliny przed mszycami. No właśnie mszyce chętnie lecą do rzodkiewki, grochu czy fasoli, a jak mają do wyboru to wybiorą nasturcję i tam zaczną żerować. Warto wspomnieć, że nasturcja ma tendencje do nadzwyczaj szybkiego rozrastania się co może zaskutkować sporymi ilościami kompostu na jesień. Pamiętajcie by nasturcję zasiać też koło róż by chronić je przed wspomnianymi mszycami. 

3. Nagietek
Podobnie jak aksamitki działają odstraszająco na nicienie. I dobrze wyglądają. Warto też dodać, że nagietki to roślina, którą po przesuszeniu możemy pić i dobrze wpływa na nasz organizm. Czyli nie tylko pomaga ustalić porządek w ogrodzie, ale i dobrze wpływa na nas.

4. Lawenda
Jej zapach jest najbardziej skuteczny na odstraszanie komarów, pająków much, mrówek, jusznicy deszczowej czy najbardziej znanych moli. Sami wiecie jak bardzo nieprzyjemnym zajęciem jest pielenie czy spędzanie czasu w ogrodzie kiedy atakują was komary czy bardziej bolesne tak zwane końskie muchy. Dlatego warto siać lawendę. Jednak pamiętajcie nasiona lawendy przed zasianiem potrzebują przemrożenia. 

5.Szałwia
Działa odstraszająco na bielinka kapustnego. Czyli jedną z larw motyli, które mogą zjeść nam całe uprawy. Podobno odstrasza też kleszcze i pięknie pachnie po ususzeniu.

6.Tymianek
Zupełnie jak szałwia działa odstraszająco na szkodniki w tym bielnika kapustnika. Jednak najważniejszą cechą jest, że możemy bez problemu używać go w kuchni. 

7. Onętek, kosmos
Onętek nie jest kwiatem, który pomaga w sposób, w jaki pomagają poprzednie kwiaty, ale pomaga trochę spulchnić ziemię. Ze względu na to, że jego bryła jest dość spora, ale jeśli przytniemy ją nisko to do wiosny zdąży nam zgnić i zmienić się w kompost. Sam onętek przyciąga dużo pszczół i motyli. Co może pomóc naszym warzywom. np cukinii czy dyni. Onętek jest samo rozsiewający się i jest bardzo łatwy w tym by nie rósł tam gdzie nie chcemy. Kwitnie od lipca do pierwszych mrozów, a po pierwszych mrozach warto go skompostować. Ponieważ tworzy dość spore krzaczki. 


Dziękuję że dotrwaliście do końca posta. Mam nadzieję, że się podobał. Warto odwiedzić mnie na Facebooku i YouTube wystarczy kliknąć w jedna z nazw. 
Prosto z Ogrodu Facebook
Mr Crow Facebook
Mr Crow food Facebook
Mr Crow YouTube
Męski Ogród Facebook


Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu
@styczen2021

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.