Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Zima w ogrodzie. Czyli co robić zimą w Ogrodzie.

Ogród zimą nie jest dla nas zbyt przyjazny. Nie można posiedzieć, pochodzić wśród grządek pełnych zieleni. Nie ma co podlewać i zazwyczaj mamy w nim mniej pracy, ale czy tak jest do końca? Jest kilka rzeczy i obowiązków o których musimy pamiętać zimą.
Mimo, że zima u nas to plątanina deszczu, śniegu, mrozu i wiatru. Czyli zjawiska, przed którymi powinniśmy się zabezpieczyć. O czym warto więc pamiętać gdy przychodzi jedno z nich?

Sad w śniegu

Nadmiar śniegu
Sam śnieg w ogrodzie to nic złego jednak jego nadmiar może spowodować zniszczenie roślin. Mokry śnieg ma tą właściwość, że jest ciężki i lepi się do wszystkiego. Dlatego warto pamiętać by regularnie go strząsnąć by nie połamał czy pogiął roślin na których nam zależy.


Ludzie zalecają też by nie odgarniać śniegu na trawę. Jednak w wielu przypadkach jest to niemożliwe. Ciągi komunikacyjne muszą być na tyle odgarnięte by dało się nimi spokojnie przejść. Wiele osób korzysta zimą z drewutni czy kompostu. Co wymusza odgarnianie śniegu z trawy. Jednak ja zalecam by nie odgarniać go tak w 100% do trawy. Lekka warstwa ochronna samej trawie nie zaszkodzi. Trzeba jednak pamiętać by ścieżki wiosna dobrze wygrabić tak by uszkodzona trawa szybciej odbiła. 

Cis pokryty mokrym śniegiem

Mróz
Ma to do siebie, że potrafi zniszczyć mniej odporne rośliny, które u nas występują jako bardziej egzotyczne. Chociaż w ostatnich latach rośliny, które zazwyczaj odkrywałem potrafiły przetrwać zimę właśnie bez okrywania. Z mrozem, trawa jest jak ze śniegiem. Wystarczy wejść w mroźny dzień na trawę. I mamy widoczny tego efekt co wygląda mało estetycznie jednak jest do odratowania już na wiosnę. Wystarczą grabie i trochę pracy.


Mrozu szczególnie nie znoszą właściciele przydomowych oczek wodnych, które poniżej zera potrafią całkowicie zamarznąć. Jeśli jeszcze przed mrozem zacznie padać śnieg. To mamy murowana grubą warstwę lodu. Jednak co zrobić by temu zapobiec? Ja polecam przeręble ze styroduru. Są wytrzymałe i się nie kruszą. Nadają się idealne do oczek. Sam stosuje dwie tafle styroduru i oczko zamarza tylko miejscami, a w czasie gdy się przemieszczają po tafli. Tworzą otwory. Warto pamiętać by nie tworzyć otworów np siekierą czy szpadlem. Lepiej użyć do tego celu świdra, który nie oddaje drgań i nie budzi ryb. Warto też pamiętać o napowietrzaniu oczka w mroźne dni, ale o oczku będzie w nowym poście dedykowanym tylko jemu.

Pamiętaj o Trawie
O trawie trochę już było. Warto pamiętać by bez potrzeby po nich nie chodzić, a ścieżki tworzyć tylko tam gdzie są niezbędne. No chyba, że wiosną chcemy mieć sporo trawy do wygrabienia. Trawie nie zaszkodzi gdy po intensywnych opadach deszczu i po roztopach w miejscach gdzie ją depczemy. Zgrabimy te części, które zostały zniszczone. To na wiosnę pomoże w szybszej regeneracji trawnika
Zdjęcie zgniecionej trawy przez lekkie nadepnięcie podczas mrozów. 

Zimowe szkodniki
Jesień i zima (Przynajmniej te cieplejsze okresy zimy) to okres gdy krety są bardzo aktywne i wykopują swoje tunele bardzo intensywnie. Co może spowodować duże ubytki i utraty gruntu pod stopami po zimie. Każdy wie, że równy trawnik to nie tylko wygląd, ale i komfort poruszania się. Mało kto lubi chodzić po nierównym. Warto wtedy posprzątać kretowinę i ile się da wyrównać dany obszar, by nie pozostawić po tym nierówności i dziur. Łatwo zabezpieczyć się przed kretem. Wystarczy eko klatka, która złapie nie zabijając kreta. I takiego niechcianego gościa spokojnie można wynieść z dala od naszej działki. Fakt co ogrodnik to sposób na kreta, a pamiętajcie krety zimą nie zapadają w sen zimowy. Czyli kopiec kreta może pojawić się niespodziewanie.
Plus taki, że to nie u mnie

Bielenie drzew
Bielenie drzew owocowych to proces, który powinniśmy rozpocząć już w grudniu, ewentualnie na początku stycznia. By lepiej chronić nasze drzewka owocowe przed nadejściem mrozów. W bieleniu drzew chodzi o regulacje wahań temperatury. By nasze drzewka owocowe nie nagrzewały się zbytnio za dnia, a w nocy mróz sprawiał, że zamarzają. Bielenie chroni nasze drzewka owocowe przed wcześniejszym rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Myślę, że nie raz widzieliście podczas ciepłej zimy drzewa, które zaczęły wypuszczać pąki. Niestety na marne bo przyszedł luty, marzec i cały wysiłek zabrał mróz. Białe pnie należy pilnować nawet do końca marca. Jednak dużo ogrodników bieli swoje rośliny na wiosnę co teoretycznie jest zabiegiem mylnym. Fakt Bielenie na wiosnę ma swój plus. Drzewa lepiej znoszą słoneczne letnie dni. Jednak w tym bieleniu chodzi by chronić przed wahaniami temperatur.
malowane dla testu w marcu. Poprawka po malowaniu w styczniu. 

Doglądanie
Pamiętajcie by doglądać swoich cebulek. Czy czasem nie wdał się grzyb? Czy zabezpieczone rośliny mają się dobrze? Czy Wasze altanki, nie potrzebują szybkiej uwagi i czy Wasze kwiaty doniczkowe, które stoją cały sezon na dworze mają odpowiednie warunki do zimowania. Zimą warto też zajrzeć do szklarni. Kto wie może coś w niej wyrosło?

Planowanie
Zima jest idealna na planowanie naszego ogrodu na nowy sezon. Sam chcę wykorzystać zimę i długie wieczory do rozplanowania ogrodu, pracy czy nawet pielęgnacji na tyle by stworzyć jak najdokładniejszy planer na sezon wiosna, lato, jesień 2021. I nie tylko. By ułatwić przygotowania i zmiany w ogrodzie. Wiem, że nie da się przewidzieć wszystkiego, ale zaplanować rzeczy do zrobienia się da. Dodatkowo pisanie i planowanie kilkunastu postów tak by raz w tygodniu pojawiał się nowy wpis na blogu.


Jak widać zima też może być pracowita i spędzona w miły sposób w ogrodzie. Wystarczy tylko chcieć.
Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu


Styczeń @2021

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.