Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Aksamitka w ogrodzie - Czyli śmierdziuch, strażnik ogrodu (Kwiat)

Aksamitki to przepiękne jednoroczne kwiaty, które w naszych ogrodach przyciągają zapylacze, a i odstraszają szkodniki. Nadają się fajnie do suszenia, Należy do rodziny astrowatych i w moich okolicach nazywa się je śmierdziuchami, ze względu na dość specyficzny zapach jaki wydzielają. Rosną od 20 do 80 cm, a czasem jak im podpasuje ziemia potrafią osiągnąć nawet metr. 

Sianie aksamitek można już robić od początku maja. Ze względu, że lubią kiełkować w ciepłej ziemi. Zazwyczaj pierwsze kiełki powinny pojawić się po około tygodniu od wsiania. Natomiast pierwsze kwiaty pojawią się pod koniec czerwca i zostaną z nami, aż do mrozów. Aksamitki mają to do siebie, że są bardzo wytrzymałe i krzaki potrafią wytrzymać pierwsze październikowe przymrozki bez uszczerbku na zdrowiu. Niestety ich siewki to idealne danie dla ślimaków bez skorupek. Dlatego warto się przed nimi dobrze zabezpieczyć. 

Znajdziemy je od cytrynowo żółte, po pomarańczowe, bordowe, miks pomarańczy i bordowego, 
Uwielbiają i dobrze sobie radzą na stanowiskach słonecznych. Nadają się jako obwódki jak i małe kwiaty do donic z dodatkowymi dużymi roślinami. Aksamitki lubią słońce, ale dobrze sobie także radzą w mniej nasłonecznionych regionach naszego ogrodu. 

Swoim zapachem przyciągają również owady zapylające, więc sadzenie ich przy ogórkach czy pomidorach to dobry pomysł. Same aksamitki wspomagają te warzywa i chronią przed szkodnikami. 

Aksamitki to istny rarytas dla nicieni korzeniowych. Jeśli zasiejemy je przy warzywach to te szkodniki zamiast wybrać nasze warzywa. Bardziej pokuszą się korzeniami właśnie aksamitek. Warto pamiętać by po zakończonym sezonie jak jest możliwość spalić resztki aksamitek. Tak by w razie pozostałych nicieni pozbyć się ich całkowicie. Nie znalazłem czy rozgrzany, dobrze zrobiony kompost potrafi się ich pozbyć, ale kto wie. Jest taka możliwość. 
Aksamitki to podobno też dobra zapora przed ślimakami, ale z własnego doświadczenia wiem, że jak ślimak ma przejść to przejdzie, i zje młode siewki nawet aksamitki. 
Same kwiaty i ich zapach ma plus bo ten tak zwany śmierdziuch odstrasza muchy. Jeśli ktoś w okolicy ma zwierzęta. To warto zasiać kilka tych pożytecznych roślin

Jak widać, aksamitki nie tylko ładnie wyglądają, ale i są pomocne w naszych ogrodach w utrzymaniu zdrowej gleby. Dlatego warto je siać nie tylko ze względów dekoracyjnych.

Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu

@luty 2021

Komentarze

  1. Nie sądziłam, że to takie dobre kwiaty. Myślałam, że to tylko dobrze wyglądający kwiatek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam ich wygląd i piękno na rabatach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.