Buraki to jedne z lepiej rodzących w naszych ogrodach warzywach. Warto je siać ze względu, na dobrze penetrujący system korzeniowy naszą glebę. Dobrze smakują i są w 100% całkowicie jadalne. Od botwinki po samego buraczka.
Odmiany warte uwagi.
*Burak Ćwikłowy Opolski - Najlepiej sobie radzący buraczek, na każdym rodzaju ziemi z całego zestawienia i bardzo łatwo osiągający spore rozmiary.
*Burak Ćwikłowy Tytus - średnio późna odmiana, dobrze plonujący, dobrze radzący sobie na większości pól uprawnych. Tych słabiej jak i tych lepiej uprawionych.
*Burak Ćwikłowy czerwona kula - Dobrze rosnąca, smaczna, Jednak ze względu na swój kształt bardziej trzeba go przerywać niż dłuższe odmiany.
*Burak Ćwikłowy Astor - Smaczny, dobry na surówki i koncentraty, dobrze rosnący, ale z całego zestawienia najbardziej wymagający.
Sianie buraczków powinno odbywać się od razu do gruntu. Tak by siać je od 20 do 40 cm w rządkach. Z zachowaniem odległości między nasionami około 1-2 cm tak by w późniejszym okresie łatwiej było je przerwać. Przerywanie następuję zazwyczaj od połowy czerwca. Same buraczki można siać też do wielodoniczek. Jednak nie jest to polecane czy też konieczne.
Co do samej pielęgnacji buraczków, warto pamiętać o tym by od czasu do czasu wypielić z nich chwasty. Oraz przerwać tak by nie miały za gęsto. Ponieważ wypielone i przerwane buraczki znacznie dorodniejsze rosną i mamy z nich więcej pożytku. Samo podlewanie nie powinno być za częste. Dopiero dy widzimy, że ziemia jest przesuszona, a jak już podlewamy to staramy się nie podlewać po liściach.
Koło samych buraczków warto siać aksamitki, które ochronić powinny je przed nicieniami. Lubi też towarzystwo innych warzyw, brokuła, cebuli, fasoli, grochu, kapusty czy kalarepy. Które wspomogą wzrost i dobrze działają na same buraczki.
Buraczki to jedne z najbardziej dobrych do zastosowania. Można z niego robić, sałatki, gotować, soki, zupy, zapiekanki, buraczki zasmażane, a nawet ciasto z buraczka i czekolady. Bez problemu możemy je wkładać do słoików jako sałatki, gotowane, talarki. Przepisów na wykorzystanie buraka jest bardzo dużo. Trzeba pamiętać o tym, że burak jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Zawiera witaminy C, A, E, K, B6, kwas foliowy, i nie tylko, ale zawiera też spore dawki wapnia, żelaza, fosforu, potasu, magnezu czy cynku.
Najważniejsze w buraczkach jest chyba, to że przez praktycznie cały sezon są samoobsługowe.
Nie licząc rzadkiego podlewania w bardzo suche dni czy też przerwania tak by urosły jak największe.
Warto jednak pamiętać by postarać się wyrwać wszystkie buraczki do pierwszych mrozów. Sam wiem, że nie szkodzą im jakieś mało stopniowe przymrozki, ale może to wpłynąć na późniejszy sposób przechowywania.
Dlatego uważam, że buraczki to jedne z fajniejszych warzyw do siania i do dbania w naszych ogrodach. Bo są świetne do jedzenia, przechowywania i dają nam przez cały sezon świeżą dawkę witamin.
Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu
@luty2021
Komentarze
Prześlij komentarz