Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Cukinia w ogrodzie - Jak ją uprawiać (Warzywa)

Cukinia warzywo uwielbiane w moim ogrodzie. Ze względu na przepyszne cukinie, którymi cieszy nas od lipca po październik, a czasem i uda się uchować jakieś sztuki na zimowe placki z cukinii.
Cukinie idealnie nadają się do mojego ogrodu ze względu na ziemię. Moja ziemia to często domieszka gliny, ziemi i dużej ilości kompostu co odpowiada właśnie cukinią. 


Zacznijmy od wybrania odmiany. 
Od najbardziej popularnych: 
"Lajkonik" Czyli zielona w paski
"Nimba" Podobnie jak Lajkonik, zielona w paski.
"Tapir"  Również zielony w paski
"Atena Polka" Intensywnie żółta, zwraca na siebię uwagę ale i smak ma super.
"Soraya" Ciemno zielona
"Kveta" Jasna popadająca w białą


Jak już mamy wybrane nasiona, które chcemy posiać, nie przestraszcie się, że jest ich w opakowaniu po prostu mało. Cukinie siejemy co 80 cm, a nasze ogrody niestety mają metraż, którego nie przeskoczymy. Zacznijmy od przygotowania gleby. Cukinie lubią glebę, w której znajdzie się ziemia, trochę gliny, torf i kompost. Cukinie najczęściej sieję w grupach po dwa nasionka w jednym dołku. I sieję się ją po 15 maja wprost do gruntu. Roślina kiełkuję średnio po 4 - 7 dniach. Bez obaw Jeśli jest sucho trzeba trochę podlać, a pomożemy tym kiełkowanie cukinii.
W tym przypadku zasiane blisko siebie dwa nasionka. W razie jakby jedno nie wykiełkowało.

Cukinia to warzywo, które potrzebuje w zależności od pogody i podłoża od 30 dni do 50 dni od zasiania do wydania pierwszych warzyw, U mnie zazwyczaj jest to około 40 - 50 dni do zerwania i zjedzenia pierwszej dojrzałej cukinii. Cukinia jako warzywo rośnie bardzo szybko i owocuje zazwyczaj pod początku lipca do mrozów. 


Cukinia wymaga zapylaczy! Bez nich nie mamy szans na owoce... No prawie bo możemy sami zapylać kwiatami męskimi, żeńskie, ale jeśli posiejemy w niedalekiej odległości od cukinii rośliny miododajne typu Nagietek czy Aksamitka możemy bez problemu sprowadzić do naszych cukinii właśnie zapylacze. 


Ciekawostka warta uwagi. Im częściej zrywamy cukinie tym częściej roślina wypuszcza nowe kwiaty i tworzy młode warzywa. Ponieważ pobudza to roślinę do pracy. Cukinii nie należy podlewać wodą wprost z kranu tylko odstaną. I pamiętajcie by nie lać po liściach tylko pod krzak. Jeśli od czasu do czasu użyjemy nawozu z pokrzywy. Damy jej więcej sił na dorodne owoce. 

Cukinie można jeść na różne sposoby. Można je smażyć, faszerować, jeść na surowo, wrzucać na grilla, do risotto, tarty w zupach czy sałatkach. Ja najczęściej robię z nich placki (coś podobnego do placków kartoflanych.) Dobre są też talarki z cukinii i uwielbiane leczo.
Pamiętajcie, że kwiaty cukinie również są jadalne i niezwykle dekoracyjne. 
Cukinie nadają się też idealnie na kiszenie czy marynowane. Dla bardziej ciekawskich nadają się także na dżem z dodatkiem pomarańczy. Czy też ketchup. Jak mówiłem to bardzo wszechstronne warzywo. 

Cukinia po okresie wegetacyjnym. Czyli po pierwszych mrozach traci swoją wielkość, a z ogromnych liści zostaje kilka łodyg, które możemy bez problemu przekopać jako kompost na nowy rok. Warto pamiętać by nie siać co roku w to samo miejsce właśnie cukinii bo obniża to plony i sprawia, że bardziej chorują. 

Cukinia to dobre warzywo na początek. Urośnie bez problemu i nie sprawia kłopotów, a można jak napisałem wcześniej zrobić z owocami swojej pracy bardzo dużo smacznych potraw w naszej kuchni. Cukinia jest super, a na koniec napiszę tylko o tym, że Cukinia jest odmianą dyni, która podobno w Polsce ma podobno popularniejszą nazwę Kabaczek, ale dla mnie to zawsze była i będzie Cukinia.
Jakie są Wasze ulubione odmiany kabaczka/cukinii? Napiszcie w komentarzach.

Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu

@luty 2021

Komentarze

  1. Cukinia jest super! I nie wiedziałem, że jest taka prosta w uprawie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.