Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Cynie w Ogrodzie - Letnie piękności (Kwiat)

Cynie to jedne z najdłużej kwitnących kwiatów w sezonie w naszym klimacie. Rosną od 60 do 80 cm. Ich wygląd przyciąga nie tylko spojrzenia ludzi, ale i zapylacze do naszych ogrodów.
Kolory Cynii są zazwyczaj bardzo intensywne i lubią rosnąć w dużych grupach. 

Co do siania, przyznam, że każda odmiana sprzedawana w Polsce po prostu nam urośnie. Ja polecam szczególnie:
*Cynie wytworne Daliowe, ze względu na swoje piękne kwiaty. 

*Cynie kaktusowe. Są one serio śliczne i ich długie płatki wyglądają nawet ładnie jak zeschną. 

*Cynie perskie. Wyglądają intrygująco i potrafią zaskoczyć gdy powie się, że to cynia. 

Pamiętajcie, że każde z Cynii są wyjątkowe. Mógłbym napisać tutaj kilkanaście odmian, ale skupiłem się na tych co miałem i wiem, że rosną bardzo dobrze w naszych warunkach. Cynie jako kwiaty jednoroczne idealnie sprawdzają się w naszych ogrodach.

Sianie Cynii może odbywać się od razu do gruntu. Lub jeśli zależy nam na tym by rabaty były równe jak do sznurka. Warto zastosować sianie w połowie kwietnia pod inspekt, a przesadzanie po majowych ogrodnikach. Jednak jeśli wybieramy sianie do gruntu. Polecam właśnie siać w okolicy 14 maja. Tak by zimniejsze dni same nasiona już przeleżały w ziemi. Cynie powinny wykiełkować po około 10 dniach. Jak będą sprzyjające warunki. W razie czego można dosiać cynie nawet na początku czerwca. 
Bez problemu zakwitną nam w okolicach końca lipca. I zostaną z nami do mrozów. 

Cynie są bardzo proste w pielęgnacji. Wystarczy im odrobina wody i początkowo musimy zadbać by chwasty ich nie wyprzedziły. Z moich obserwacji wynika tylko jeden kłopot z cyniami. Potrafią się złapać od silnego wiatru, jeśli rosną w pojedynkę lub w rządku. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem sianie je w kupkach po kilkanaście sztuk, tak by jedna od drugiej się wspierała. 
Cynie w czasie kwitnienia można też dodatkowo nawozić dodatkowym kompostem. Podobno cynie to jedne z tych kwiatów, które po przekwitnięciu powinno się ścinać koszyki kwiatowe. Owszem zgadzam się z tym, ale tylko pod warunkiem, że kwiat sam nam to pokażę. Bo cynie potrafią pięknie kwitnąć od czerwca do mrozów. Nawet bez przycinania. 

Cynie jak większość kwiatów to łakomy kąsek dla zapylaczy. Warto je siać niedaleko warzyw. By zapylacze mogły latać z krzaczka na krzaczek. I my dzięki temu zabiegowi będziemy mieli przepyszne warzywa, a pszczoły czy motyle. Ukochany przez nie pyłek. I Cynie dzięki swoim pięknym kwiatom rozświetlą nam też pięknie ogród warzywny. 

Jak widać Cynie to śliczne jednoroczne kwiaty. Nadające się nie tylko jako dekoracja ogrodu, ale i naszych wazonów czy suszu. Bo Bardzo ładnie się zasychają. Cynie Jest moim zdaniem wszechstronną rośliną. Mało wymagającą, idealną nawet na balkony. I dla każdego ogrodnika. Tego, który zaczyna jak i tego, który ma już spore doświadczenie. Dlatego siejmy Cynie. 

Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu

@luty 2021

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.