Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Nagietek - Pomocnik w ogrodzie (Kwiat)

Nagietek lekarski czyli (Calendula officinalis) kwiat, który potrafi rozświetlić każdy ogród. Kwiat, który ma bardzo dużą liczbę zastosować i nadaje się do każdego słonecznego ogrodu. Kochają słońce i tam najlepiej się czują. Nagietki i ich cała gama należą do rodziny astrowatych. Warto pamiętać, że nagietki potrafią same się rozsiewać i z czasem dziczeją. Co jednak nie zabiera im uroku.

Nagietek najbardziej lubi ziemię dobrze przerobioną, kompostową i stale wilgotną. Jednak poradzi sobie też w glebach słabszych piaszczystych czy gliniastych. U mnie dawały sobie radę na każdym stanowisku gdzie zostały zasiane. Oczywiście lepiej radziły sobie w słońcu niż w cieniu.
Nagietki bez problemu rozsiewają się same. Można wysiać je od razu po zebraniu nasion lub na wiosnę. Nie mają problemu by ich młode siewki w naszym klimacie przetrwały do wiosny. 
Co więcej wysiane jesienią potrafią wcześniej zakwitnąć niż te posiane wiosną. Ja jednak preferuje sianie ich na nowo w różnych miejscach tak by co roku zmienić oblicze ogrodu. 

Nagietek to bogactwo odmian i różnorodność pod względem rozmiaru. Znajdziemy odmiany karłowate rosnące do 20 cm, ale i znajdziemy odmiany, które osiągają ponad 80 cm. Różnorodność kwiatostanów od pojedyncze, pełnych czy półpełnych. Tak jak od wielkości kwiatów od 3 do nawet 12 cm. To samo tyczy się kolorów. Różnorodność kwiatów nagietka jest nadzwyczaj bujna, od jasno żółtych, pomarańczowe, aż po jasno bordowe, kremowe, czerwone, rudobrązowe, a jak ktoś by się uparł to by znalazł jeszcze kilka kolorów. Jak widać jest w czym wybierać co widać po zdjęciach Prosto z Ogrodu z sezonu 2019 - 2020

Do czego przyda nam się nagietek w ogrodzie. Jak do niektórych roślin mogę napisać, że tylko do ozdoby. Tak o nagietkach nie można tego napisać. Nagietki nadają się idealnie do ochrony w naszych warzywnikach. Ze względu, że korzenie nagietka wytwarzają fitoncydy, które są substancjami szkodliwymi dla takich szkodników jak nicienie glebowe. groźnych zwłaszcza dla warzyw z grupy bulwowych, korzeniowych i psiankowatych i ich obecność chroni je przed atakiem tych właśnie szkodników. Jednak ich zapach odstrasza też mączliki czy komary. 

Trzeba powiedzieć, że nagietki warto siać od razu do gruntu. od końca marca do połowy kwietnia. W zależności od warunków zaczynają kwitnąć od sześciu do ośmiu tygodni od wsiania. Oczywiście jak zostawimy z ubiegłego roku mamy szansę by zakwitły jeszcze szybciej. Jednak ja preferuje zbieranie, suszenie i sianie na nowo co roku. Aktualnie posiadam około 0,5 kg nasion z ubiegłego roku. Zobaczymy co z tego da się obsiać. Gdzie na m2 potrzeba około 1,5g nasion. 

Warto też wspomnieć o tym, że same nagietki są cennym źródłem pokarmu dla pszczół czy motyli, a jego właściwości lecznicze są znane od wieków. 
Im bardziej wybarwiony i  wysuszony kwiat tym jest cenniejszy. Suszone płatki kwiatów można pić jako napar z nagietka, który dobrze wpływa przy leczeniu wrzodów żołądka i jelita, schorzeń woreczka żółciowego oraz stanów zapalnych przewodu pokarmowego. 
Herbata z nagietka jest zalecana przy ogólnym osłabieniu organizmu, które łatwo zapadają na choroby bakteryjne i wirusowe. Same odwary z nagietka jak i kosmetyki stosowane są do przyśpieszenia gojenia się ran, pomagają przy oparzeniach i odmrożeniu, stłuczeniach trądzikach i innych dolegliwościach skórnych. Warto szukać takich środków właśnie w aptekach. 
Bogaty asortyment kremów, które nawilżają, rozświetlają i oczyszczają cerę czy szamponów regenerujących cienkie i łamliwe włosy, dodając im przy tym blasku. Pokazuje jaką moc mają nagietki z naszych ogrodów.
Jakie jest Wasze ulubione zastosowanie tych kwiatów?

Koszyczek nasion nagietka

Rozkwitający nagietek

Gdy nagietek rozkwita zapowiada się słoneczny dzień

Pełne nagietki w rozkwicie wśród warzyw.


Jak widać Nagietki pomagają nie tylko nam, ale i naszym warzywom by były przez cały sezon w formie i był chronione przed niechcianymi szkodnikami. 

Pozdrawiam
Dariusz Prosto z Ogrodu
Seria #kwiat

@luty2021

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.