Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Pszczoły w naszych ogrodach. Jak je przyciągnąć.

Pszczoły w naszych ogrodach to najlepsze stworzenia jakie możemy do nich przyciągnąć. Więc warto się tym zająć. By przyciągnąć jak najwięcej pszczół, trzmieli do ogrodu wystarczy byśmy odpowiednio wiosną zadbali o to by miały co u nas jeść i mieszkać. Siejąc czy też sadząc miododajne rośliny.

Zacznijmy od roślin bo to najprostsze rozwiązanie, które przyciąga zapylacze w postaci pszczół do naszych ogrodów. Dla mnie gdy myślę zapylacze to cała gama owadów, ale dziś zajmę się tylko pszczołami. Jednak warto pamiętać, że one są jednymi z najważniejszych.


*Cynia. Kwitnie szybko, długo i intensywnie, zwabia na swoje kolorowe kwiaty, spore ilości pszczół. Szczególnie w ciepłe słoneczne dni.

*Mięta, roślina, która podczas kwitnienia wydziela intensywny zapach o potrafi ściągnąć w swoje okolice serio duże chmary zgłodniałych pszczół. 

*Osty, Dzikie osty to istny raj dla pszczół, które potrafią obsiąść go całego. Taki oset to średnio od dwóch do trzech tygodni intensywnego bufetu. Niestety warto pamiętać by obrywać z niego przekwitnięte kwiaty. By nie dopuścić do rozsiania się samoistnie ostów w naszym ogrodzie.

*Berberys, głównie wiosną gdy nie ma co jeść. Pszczoły w pierwszych dniach po przebudzeniu po zimie właśnie spotkają jego kwitnącego i puszczającego młode kwiaty i listki.

*Onętek, roślina bardziej letnia, ale potrafiąca przyciągnąć swoimi kwiatami nie jedną pszczołę. Onętki są wysokie i mają dużą ilość kwiatów do żerowania.

*Rzepak - Znany ze swych pięknych żółtych kwiatów, które możemy podziwiać od maja do czerwca. Jednak uprawiany na polach jest często cmentarzyskiem owadów zapylających ze względu na opryski robione za dnia. 

*Aster bylinowy (Marcinek) Koniec lata. Jest bardzo obfity w pyłki, ale przed zimą musi tak być. Astry bardzo dobrze przyciągają pszczoły i bez problemu jesteśmy w stanie dostarczyć im pożywienia, aż do pierwszych mrozów. 

*Nawłoć pospolita - sierpień i wrzesień wtedy zaczynają swoje kwitnienie i kwitną około 30 dni. Przyciągają zupełnie jak astry. Na jednym krzaczku potrafi siedzieć kilkanaście różnych odmian pszczół. I są to pospolite chwasty, ale jak bardzo przydatne.

*Mniszek - Roślina, która jest w naszym kraju rośliną wiosenną. Szczególnie dzikich łąk. Ja sam nie koszę trawnika gdzie mogłem sobie pozwolić na dzikość ze względu własnie na ilość mniszków jakie można w nim zobaczyć. Bez obaw nie wpływa to na samą trawę. Jednak sam mniszek traktowany jest bardzo często jak chwast i jest wyrywane z trawników.

*Malwa - Wysokie ozdobne rośliny, które swoimi dużymi kwiatami potrafią przyciągnąć pszczoły i obdarować je dużym zapasem pyłków. Same malwy to rośliny wieloletnie, które łatwo rozsiewają się za pomocą nasion. 

*Lawenda - Roślina, która nas zawsze zachwyca. Jest pomocna dla nas i dla przyrody jej otaczające. W sezonie kwitnienia intensywnie przyciąga pszczoły. Warto mieć jej więcej krzaczków tak by sam efekt był znacznie lepszy w przyciąganiu zapylaczy.

*Facelia - Jedna z ciekawszych roślin. Traktowanych wyłącznie jako zielony nawóz i paszę. Jednak jest to niezwykle wydajna i miododajna roślina. 

Naturalne domki dla pszczół

Słonecznik - To chyba jedna z roślin, które uwielbiają śpiące pszczoły. Wieczorami pod liśćmi często można spotkać od kilku do kilkunastu pszczół 

Norki w ziemi - często pszczoły samotnice, śpią i przebywają zazwyczaj w norkach wykopanych przez inne zwierzęta. Tak jak trzmiele, które budząc się po zimie potrafią mi nieźle podziurawić trawnik. 

Murki, które mają dziury, szczególnie te od południowej strony, które dość szybko potrafią się nagrzewać. 

Puste łodygi martwych roślin, to też miejsca, w których możemy spotkać nie jedną pracowitą pszczołę. 
Idziemy spać w słoneczniku. 

Domki dla pszczół, czy też inaczej nazywane hotele dla pszczół to dobre rozwiązanie dla naszych milusińskich. Jak pszczoły z rojów. Są zgrane i wiedzą co mają robić tak pszczoły samotnice. Nie są zbyt towarzyskie i taki domek czy też hotel. Może być dla nich dobrym miejscem na pozostawienie potomstwa, zbudowanie swojego "domku" 

Jak widać domki, dużo kwiatów, czy naturalne miejsca do spania. Mogą sprawić, że do naszych ogrodów zawitają duże ilości pszczół i innych zapylaczy. Co powinno zwiększyć ilość i jakość naszych upraw, które potrzebują zapylania. Jak cukinie, fasole, bób, papryki, pomidory i inne. Dlatego jeśli masz ogródek warzywny. Stawiaj na naturę. 

Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu
@luty 2021

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.