Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by ...

Rośliny przyciągające motyle do ogrodu

Motyle to jedne ze stworzeń zapylających nasze owoce, warzywa i kwiaty. Dlatego warto je wpuścić do naszych ogrodów i przyciągnąć ich jak najwięcej. Oczywiście znajdą się osoby, które stwierdzą, że poczwarki motyli to szkodniki. Fakt, niektóre larwy motyli potrafią ładnie żerować na naszych warzywach. Jednak można temu zapobiec w naturalny sposób. Na przykład na bielnika kapustnika koło kapusty odstraszająco działa nagietek. Przyznam, że sam u siebie widzę dużo motyli, a gąsienic zero. 

Rośliny, które najlepiej przyciągają do naszych ogrodów motyle, Są zazwyczaj silnie pachnące. Co jest dobre i dla nas bo pozwalają nam cieszyć się swoim ogrodem poprzez zapach. 

1 Budleja - Motyli krzew
Chyba najbardziej przyciągająca do ogrodu motyle rośliny to budleja. Problematyczna bo w naszej szerokości geograficznej ma problem z przemarzaniem, Moja pewnie młoda zmarznie przez serie mrozów, które mamy od paru tygodni, ale jest jedną z ważniejszych roślin do przyciągania właśnie motyli. 

2. Aster bylinowy (Marcinek)
Astry, Marcinki to kwiaty, które jak zaczną kwitnąć we wrześniu. To nie przestają, aż do mrozów. Same astry przyciągają masy owadów zapylających w tym najchętniej odwiedzają je motyle. Same astry uwielbiają rosnąć w dużych grupach. Moje dorastają nawet do 150 cm wysokości. Problematyczne są wyłącznie podczas sporych wiatrów. Jednak w słoneczne dni to piękna stołówka w okresie późnego lata i jesieni. 

3. Jeżówka 
Czyli kolejny aster w zestawieniu. Sama jeżówka gdy zacznie już kwitnąć utrzymuje swoje kwiaty nadzwyczaj długo co pozwala się cieszyć motylami zazwyczaj od lipca po wrzesień. Warto pamiętać by nie obcinać jeżówki nawet jak przekwitnie. Jej nasiona są fajnym pokarmem dla wróbli zimą. I Stojąca jeżówka nadal wygląda dobrze. Pozbyć się jej warto dopiero na wiosnę. 


4. Rozchodnik okazały.
Od późnego lata po końcówkę jesieni pięknie  i okazale kwitnie. W ciepłe dni wabi setki pszczół i motyli do naszych ogrodów. Łatwo się go rozmnaża, a ze względu na to, że jest nie za wysoki idealnie nadaje się na obwódki naszych rabat. 

5. Mięta
Szczególnie ta kwitnąca potrafi przyciągnąć motyle z daleka. Nie dość, że w okresie letnim możemy jej używać na co dzień to przyciągają motyle. Bardziej niż nam się wydaje. Szczególnie o poranku. Gdy zapach niesie się z poranną rosą. 

6. Onętek Kosmos
Ten kosmiczny przybysz do naszych ogrodów sprowadza też motyle. Jest rośliną, która jest wielozadaniowa i możemy ją sadzić z tyłu. Ze względu na to, że rośnie wysoka i nie będą jej straszne krzaki czy złe warunki. Swoim zapaszkiem przyciąga zapylacze w każdy kąt ogrodu. 

7. Kwiaty rzodkiewki
Jeśli zostawiacie kilka rzodkiewek na nasiona. Możecie nieźle się zdziwić jak bardzo lgną do nich właśnie motyle. Bielniki kapustniki uwielbiają własnie przesiadywać na drobnych kwiatkach rzodkiewki. 

8. Powojnik barszczolistny
Istny rarytas dla motyli. Dla mnie to jest jak budleja. Motyli krzew, który przyciąga masę motyli. 
Warto jednak roślinie dać więcej miejsca, ze względu na to, że w czasie sezonu intensywnie się rozrasta. Nie patrząc na inne rośliny w okolicy. 

9. Aksamitka
Nie jest pierwszym wyborem jeśli myślimy o motylach, ale idealnie się nadaje na siedlisko motyli. 
Nie raz już widziałem jak w deszczowe dni motyle zlatują w okolice aksamitek i chronią się przed deszczem w ich drobnych listkach. I po deszczu wygrzewają się i podjadają na kwiatach.

10. Nagietek
Nie dość, że dobry pomocnik w ogrodzie to i przyciąga swoim zapachem motyle. Można na nim spotkać takie rarytasy jak paź królowej czy rusałki. Jednak ich larwy nie przepadają za samymi nagietkami. Pamiętajcie, że nagietek to roślina miododajna więc potrzebna nie tylko dla motyli, ale i dla pszczół. 

11. Lawenda
Nie przyciąga tylko wzroku ludzi, ale przyciąga i masy motyli jak i pszczół. Ten miododajny cudak jest łakomym kąskiem przez te parę tygodni jak kwitnie. Własnie nie tylko dla ludzkiego oka i nosa, ale dla motyli to istny rarytas. 

12. Floks
Oj ten to potrafi zaszaleć. Przyciągnąć potrafi swoim przecudnym zapachem nie jedną osobę, ale i Fruczaka gołąbka, zazwyczaj wieczorem, ale ten przecudny motyl nocny potrafi zachwycić z jaką gracją potrafi sobie radzić z zapylaniem i zbieraniem pyłku.

Pamiętajcie. Im więcej kwiatów w ogrodzie tym w nim więcej motyli. Starałem się zrównoważyć kwiaty, jednoroczne, wieloletnie i warzywa w poście. Tak by każdy znalazł coś dla siebie. 
Pamiętajcie jeśli chcecie mieć zdrowy ogród to różnorodność jest po prostu wymagana. 
Im więcej zapylaczy w ogrodzie tym mamy lepsze i zdrowsze plony, a myślę, że o to powinno wszystkim chodzić. 

Dlatego motyle w ogrodzie to czysta przyjemność od wczesnej wiosny po późną jesień.
Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu

@luty2021

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co siać w Lipcu - Prosto z Ogrodu

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Czosnek uprawa i pielęgnacja, Odstrasza w ogrodzie nie tylko "Wampiry"