Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Dynia - Warzywo jesieni. (Warzywa)

Dynie - ciepłolubni mieszkańcy naszych ogrodów. Nazwałem je specjalnie warzywami jesieni bo to właśnie wtedy następują ich największe zbiory. Nie są jak cukinia, którą możemy jeść od lipca do przymrozków. Dynie głownie kojarzą się niektórym nie ze smacznym warzywem i kuchnią lecz z halloween.

Odmiany dyni idealnie nadające się do naszego ogrodu.
Dynia olbrzymia Bambino - Najbardziej znana, średnio wczesna, bardzo płożąca, dynie są lekko spłaszczone ich masa jest średnia w zależności od gleby od 2 do nawet 15kg. Miąższ ciemnopomarańczowy, dobrze nadająca się do gotowania, ze względu na swoją kruchość. 
Dynia olbrzymia Atliantic - Jedna z największych dyń. Jednak w naszych ogrodach często nie osiąga imponujących rozmiarów. Jednak bez problemu nada się jako ozdoba właśnie na wspomniany wcześniej halloween.
Dynia piżmowa Waltham Butternut - smaczna, o ciekawym kształcie, średniowczesne wczesne owoce. Nadaje się idealnie pod osłony jak i w uprawie polowej. Ich kształt nie jest tak jak innych okrągłych, tylko jest butelkowaty. Ich smak jest dość specyficzny ze względu na dość słodki orzechowy smak. Jest to jedna z najlepszych dyń do przechowywania. 
Dynia Uchinki Kuri Hokkaido - Jedna z ładniej wyglądających dyń. Smaczna, nie za duża. Można ją zbierać od września, Bardzo plenna, delikatna, słodka i soczysta. Super nadaje się na ciasta, soki.


Czas na Sianie
Dynie siejemy zazwyczaj gdy pogoda w maju nam na to pozwala. Czyli zazwyczaj od 10 do 20 maja. 
Należy pamiętać by gleba pod dynie była dobrze uprawiona. Sama dynia lubi gdy ziemia jest już dobrze nagrzana. Mimo, że siejemy ja zazwyczaj po lub w trakcie zimnych ogrodników. Warto jednak pamiętać by nie siać do gruntu za wcześnie, bo młode siewki są bardzo delikatne i spadek do temperatury 4, 5 stopni Celsjusza po prostu potrafi je zabić. I będziemy i tak musieli siać na nowo. Ja zazwyczaj sieje około 15, 16 maja. Najlepiej w bezdeszczowy dzień. Same dynię możemy siać w rozsady. Warto jednak pamiętać, że dynia jest szybko rosnąca i mała doniczka bardzo szybko może jej nie wystarczyć. 

Pielęgnacja
Dynie nie są za bardzo wymagające jeśli chodzi o samą pielęgnację. Wystarczy na początku spulchnić im ziemię gdy wypuszcza młode liście. Pomoże im to w łatwiejszym pozyskiwaniu wody. W trakcie wzrostu również od czasu do czasu można odchwaszczać, jednak ze względu na duże liście dyni. To ona będzie najbardziej kradła wszystkie składniki odżywcze i słońce innym roślinom, które będą chciały koło niej rosnąć. Warto też siać dynie po dwa trzy nasionka do jednej komory, gdy wzejdą możemy usunąć słabsze siewki. Samo nawożenie dyni powinno odbywać się po zawiązaniu pierwszych owoców na początku lipca. Jeśli zależy nam na dużej ilości dyni, warto pamiętać o częstym obrywaniu ze względu gdy zostawimy na krzaku pierwszy zawiązany owoc dyni do pełnego dojrzewania, sama dynia będzie mniej plenna niż byśmy chcieli

Zbiory
Zbierać dynię możemy już od końca lipca, aż do pierwszych przymrozków. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy dyni uzyskać. Czy kilkanaście młodych czy np kilka olbrzymich. Dlatego jak już wspomniałem zbiory powinny odbywać się od lipca, aż po październik, listopad. 

Dobrym sąsiedztwem za to dla dyni pozostaje fasola, nasturcja i kukurydza, o czym warto pamiętać gdy będziemy umiejscawiać ją w ogrodzie. 
Dynie oraz kabaczki i patisony <3 2019

Witaminy i minerały
Dynie są dobrym źródłem białka, zawierają witaminy z grupy A, C i E, zawierają selen, magnez, potas, wapń czy cynk. Plusem dyni jest to, że zawierają mała ilość kalorii i jest zaliczana do warzyw niskokalorycznych. 

Pestki Dyni
Jedną z fajniejszych rzeczy jakie możemy uzyskać z dyni to są jej pestki. Można je jeść surowe, prażone. Jednak mimo, że zawierają dużo witaminy, C, E, A, K, B6, wapń, cynk, żelazo, fosfor, magnez, potas. Jednak są przeciwieństwem samej dyni. Ze względu na to, że są nadzwyczaj kaloryczne. Dla porównania dynia w 100g to około 26 kalorii, a 100g pestek suszonych dyni to aż 560 kalorii. Jak widać ogromny przeskok. Jednak o samych właściwościach pro zdrowotnych pestek dyni, mógłbym napisać zupełnie odrębny post. Pestki dyni powinni jeść głównie mężczyźni, ze względu na korzystne działanie witaminy E, która wpływa na płodność jak i ilość i jakość plemników. Oraz cynk, który pływa na produkcje testosteronu. 
Same minerały zawarte w pestkach dyni pomagają nam w budowaniu tkanki mięśniowej, obniżają poziom cholesterolu, zawierają kwasy omeg 3. Co ważniejsze mają działanie antyoksydacyjne, przez co pomaga organizmowi i sprawia, że procesy starzenia zachodzą wolniej. 
I to nie wszystko, ale to w przyszłości w odrębnym poście. 
Dynia. która uciekła w zarośla i została znaleziona dopiero jesienią. 

Dynia w kuchni
To nadzwyczaj wdzięczne warzywo. Możemy ją smażyć, piec, robić z niej ciasta, pastę, wkładać do słoików, placuszki, zapiekanki, zupy, kremy, makarony, a nawet nadaje się jako farsz do pierogów. Jak widać ma sporą game zastosowań, a Wy jak najbardziej lubicie jeść dynię? U mnie na pierwszym miejscu jest ciasto, a potem placuszki i zupa krem. 

Jak widać dynia to fajne warzywo, które warto mieć w ogrodzie... Mimo, że zazwyczaj na jego obrzeżach tak by nie przeszkadzała, ale mimo to jest bardzo dużo z niej pożytku. Dlatego siejmy dynię bo to w ich kwiatach możemy odnaleźć przepięknie pobrudzone pszczoły

Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu
I zapraszam do polubienia strony na facebooku.

@kwiecień 2021

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.