Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

(Projekt) Rabata kwiatowo - ziołowa (Projekt Ogrodu #1)

Hej czas ruszyć z projektową szatą tej strony. Na pierwszy rzut idzie projekt rabaty, kwiatowo - ziołowej. Czyli połączenie kwiatów i ziół.

Lokalizacja i wielkość.
Lokalizacja tej rabaty jest południowo zachodnia. Latam Nasłoneczniona przez większość dnia. Dlatego dobranie roślin powinno być odpowiednie własnie do ilości słońca. Rabata znajduje się blisko płotu i nie będzie mogła ograniczać w razie potrzeby wjazdu na działkę od tyłu. Co do samej wielkości chciałbym by pomieściło się na tyle kwitów by nie było gęsto latem, ale nie za pusto wiosną. 

Wygląd podstawowy
Czyli jak to aktualnie wygląda i na czym możemy się opierać. Sama rabata na dzień dzisiejszy po prostu nie istnieje jest to faza projektowa dlatego wszystko co jest w tym miejscu będę chciał wcielić w przyszły projekt. Całość nowej rabaty będzie miała wymiary 920 cm od 110 do 400cm w najszerszym punkcie, jak widać będzie to kawałek ziemi przeznaczonej pod kwiaty. 

Aktualnie znajduje się tutaj wyłącznie żywopłot z Tui szmaragdowych, przeplatany skyrocketami. Dosłownie z odzysku. Również w samym rogu znajduje się winobluszcz pięciolistny, który na jesień zmienia swoją barwę na krwisty czerwoną. 

Jak widać za dużo tutaj się nie dzieje. Jednak przyszłościowo będzie tutaj sporo zmian. 
Widoczne na projekcie wstępnym drzewka to 2 sztuki Skyroket, 7 nie za dużych tuj szmaragdowych i winobluszcz pięciolistkowy. Reszta porośnięta jest trawą. 

Planowany wygląd
Sama rabata kształtem będzie przypominała pół łezki. Ze względu na to że chce zostawić
Żywopłot który już jest w ogrodzie który ma wysokość od 50 cm do 3 m, jedynie chciałbym wykorzystać ziemię pod istniejącym żywopłotem na kwiaty jednoroczne o ile to się uda.

Sama łezka będzie obsadzona liniami azjatyckimi. Szczególnie ze względu na ich intensywny zapach. Mimo że w tym roku prawdopodobnie nie zakwitną zbyt intensywnie ponieważ powinno wsadzić się je jesienią a nie wiosną. Znajdą się tutaj również mięta, rozmaryn, lawenda, majeranek, tymianek, szałwię z tych ważniejszych ziół który planowałem w tym roku wysiać. Z kwiatów jednorocznych znajdziemy tutaj aksamitka, nagietka, nasturcje niską i kto wie może cynie.

Spis roślin, które zostaną tutaj posadzone
Wieloletnie
Powojnik barszczolistny - roślina, która rozrasta się nadzwyczaj dobrze. Rośnie wysoka jednak nie za gęsta. Warto pamiętać by dać jej jakieś ciekawe podpory by szła do góry, a nie na boki. 
Lawenda - świetnie pachnąca, kusząca owady zapylające oraz pięknie wyglądająca. Że względu na to, że chce by lawenda było tu kilka i to takich zasianych. Więc eksperymentów nadszedł czas. (Więcej o lawendzie możecie przeczytać tutaj - Lawendy w ogordzie - Jak siać, uprawiać i korzystać (Kwiat)
Mięta - mięta i miętą pieprzowa to coś co tutaj będzie rosło. Ze względu na jej piękny zapach i ogrom kwiatów przyciągających owady. Mięta również z własnych nasion 
Rozmaryn - również siany. Chcę je tutaj zostawić jako dwa krzaczki, jednak nie wiem co z niego wyjdzie. 
Tymianek - jak zioła to i tymianek powinien się tutaj pojawić. Chociaż z własnego doświadczenia wiem, że nie jest za łatwy w uprawie. Zobaczymy co mnie z niego wyjdzie. 

Jednoroczne
Aksamitka - ten niepozorny kwiatek będzie częściowo robił za obwódkę. By zapewnić lekką ochroną nowo posadzonych cebulek, kwiatów i krzewów. (Więcej o aksamitce możecie poczytać w poście o niej - Aksamitka w ogrodzie - Czyli śmierdziuch, strażnik ogrodu (Kwiat)
Majeranek - Głównie chcę by rósł tutaj do suszenia. Bo jest niezwykle fajnym ziołem. 
Szałwia - Totalny eksperyment, mam nadzieję że coś z niej wyjdzie i będzie przynajmniej kusiła pszczoły.
Nasturcja - gdybym musiał bronić się przed mszycami to właśnie nasturcja jest idealnym do tego sprzymierzeńcem. 
Cynie - kwiaty, które muszą znaleźć się w słonecznym miejscu. Więcej o cyniach możecie przeczytać tutaj Cynie w Ogrodzie - Letnie piękności (Kwiat)
Lilie - zapach i wygląd. To on skusił mnie na kilka sztuk Lili azjatyckich no i wyszło, że to one mają być tu częściowo główną atrakcją. Jednak posadzone zostaną pewnie dopiero dosłownie pod koniec kwietnia. 
Jeżówka - głównie posiana dla pszczół, a po przekwitnięciu jej nasiona będą do reprodukcji oraz dla małych ptaków na zimę.
Bazylia - Jednoroczne zioło, które kocha każdy fan włoskiej kuchni. Mam nadzieję, że coś z niej urośnie. 
Nagietek - Słoneczny kwiat, idealny na herbatki i nadający się na rabatę z ziołami. Więcej o nagietku możecie poczytać tutaj Nagietek - Pomocnik w ogrodzie (Kwiat)


Sezonowe - Czyli rośliny wyłącznie w donicach, które tutaj się pojawią. W tym przypadku Chciałbym wykorzystać dużą ilość słońca i postawić własne daktylowce, ewentualnie cytrusy. Tak by miały jak największą ilość promieni słonecznych. '

Dodatkowo może też ulec zmianie wygląd tego co tutaj się znajdzie, ale to już w fazie realizacji. 

Termin realizacji oraz przyszłościowo link do właściwej realizacja znajdziecie tutaj niebawem. 

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam na inne Projekty pod tym linkiem Prosto z Ogrodu - Spis postów
Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.