Czosnek to strażnik naszego ogrodu. Oczywiście nie tylko przed "Wampirami", ale o tym poniżej znajdziecie więcej informacji. Jest pomocny nie tylko dla naszego ogrodu, ale i to duża dawka witamin dla naszego organizmu. Dziś możecie poczytać o tym jak sadzić czosnek, jakie odmiany i jak go pielęgnować oraz kiedy zbierać. Zapraszam do lektury.
|
kwiaty czosnku ozdobnego |
OdmianyCzosnek Harnaś - Odmiana zimowa, która jest bardzo plenna i łatwa w utrzymaniu. Bez problemu możemy używać go bezpośrednio w naszych kuchniach. Zaraz po lekkim przesuszeniu
Czosnek Ornak - Fajna odmiana zimująca, z dużymi plonami, które zbieramy wiosną. Jego główki często spotykane są właśnie w sklepach.
Czosnek Arkus - Bardzo długo utrzymujące się główki po suszeniu są idealne do domowego spożycia. Arkus tak jak Harnaś jest czosnkiem zimowym.
Czosnek Ceves - odmiana, która idealnie nadaje się na uprawę letnio jesienną. Ze względu na szybki okres dojrzewania główek.
Czosnek Jankiel - Odmiana wiosenno - jesienna. Idealna na okres letni bo też wtedy powinna być użytkowana. Słabo znosząca nasze zimy dlatego jesienią powinna być całkowicie wyrywana.
Odmiany ozdobne - Tutaj bez typowych odmian, ale warto wspomnieć, że odmiany ozdobne są przecudne, od małych kwiatostanów po olbrzymie duże okazałe i bardzo pachnące kwiaty. Warto mieć je na swoich rabatach ze względu na, to że potrafią odstraszać inne szkodniki, o czym możecie przeczytać dalej.
|
Sadzenie czosnku ozdobnego |
Sadzenie czosnku
Termin sadzenia jest w zależności od odmiany czosnku, sadzimy go od września po październik. Oraz pod koniec marca.
Należy pamiętać by sądząc go. Podzielić jego ząbki tuż przed sadzeniem. Sądząc go pamiętajmy o zachowaniu odstępu około 15 cm. Głębokość dla każdego żabka powinna wynosić
|
Sadzenie czosnku wiosennego |
Pielęgnacja
Czosnek uwielbia gdy co jakiś czas spulchniamy w okół niego ziemię. Po za tym nie jest zbyt wymagającą rośliną. Ja jedynie w czasie upału gdy widzę, że brak im wody to od czasu do czasu podleje, jak wiem, że nie nadszedł ich czas na zbiory.
|
liście czosnku zimowego Harnaś |
Zbiory Zazwyczaj zbierany powinien być w lipcu. Jednak Wszystko zależy od odmiany, odmiany wiosenne można zbierać już w kwietniu, a odmiany jare od lipca do października. Ja preferuje zbiory właśnie we wrześniu lub październiku. Ze względu na prace w ogrodzie, i zmianę stanowiska na nowe nasadzenia czosnku.
|
Przygotowania do sadzenia |
Czosnek jako strażnik ogrodu i warzyw.
Czosnek to strażnik naszego ogrodu, odstrasza on z naszych grządek gości, za którymi nie przepadamy. Przykładowo odstrasza myszy, nornice czy ślimaki.
Wywary i opryski z czosnku stosuje się także jako opryski naturalne przeciwko grzybom takim jak szara pleśń, mącznik, zarazę ziemniaczaną czy plamistość liści. Chroni także przed chorobami bakteryjnymi ogórków czy fasoli. Jest idealny przed szkodnikami jako oprysk przed mszycami, wciornastkami, przędziorkami czy roztoczom.
Same liście możemy użyć jako gnojówkę do podlewania i ochroną roślin przed chorobami grzybowymi czy ochroną przed przędziorkami.
Witaminy i minerały w czosnku
Czosnek to jedno z bardziej pomocnych nam warzyw. W jednym ząbku czosnku możemy znaleźć spore pokłady witaminy B1, B2, C czy A. Potas, wapń, magnez. Trzeba pamiętać, że najzdrowszy jest czosnek surowy. Jednak ze względu na olejki eteryczne, które zawiera nie jest najchętniej spożywany w codziennej diecie.
Czosnek też jest idealny na infekcje jak i im zapobiega podobno dobrze nas chroni przed zawałem czy udarem. Oraz działa antybakteryjnie, obniża ciśnienie krwi i jest uważany za naturalny odmładzacz. Przez dużą liczbę antyutleniaczy. Jak widać czosnek ma ogromne zastosowanie i jest bardzo pożyteczny jeśli polubimy jego smak i zapach.
|
kwiaty czosnku ozdobnego |
Jak widać czosnek to idealne warzywo, które możemy bez problemu sadzić w swoim ogrodzie. Nawet jeśli nie na w domu na nie większych amatorów. To możemy do wsadzić w odmianie ozdobnej dla pięknych kwiatów i by był strażnikiem naszego ogrodu.
Pozdrawiam
Dariusz Prosto z Ogrodu
@maj2021
Komentarze
Prześlij komentarz