Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Kwiecień w moim czyli przeplatanka pogodowa (2021) Prosto z Ogrodu

Miesiąc kwiecień w ogrodzie to istny misz masz, trochę lata, wiosny, ale i zimy. Deszczu jak i ładnych pogodnych dni. Początek był ładny, potem dużo deszczu i znów piękny i idealny okres na dużą ilość pracy w ogrodzie. 
Jednak najpierw co wyszło z planów z posta Kwietniowe Plany i obowiązki w ogrodzie. Czyli plany i pomysły Prosto z Ogrodu 
1) Sprzątanie wyszło praktycznie całe. Jednak same deszcze na kilka dni mnie w tym powstrzymały.
2) Warzywnik numer jeden. Praktycznie cały zaplanowany, a i trochę już posadzone. Jednak o nim będą przynajmniej dwa kolejne posty właśnie w maju,  an które już mogę serdecznie zaprosić.
3) Warzywnik od zera bez podlewania... No tu poległem na całej linii. Po prostu pogoda nie za bardzo pozwoliła na to by przerobić tam cokolwiek. Jednak o pogodzie będziecie mogli poczytać dalej.
4) Co w nasionach piszczy. Czyli trochę siania oraz sprawdzania co mam, a czego mi brak. Powiedzmy na nowy sezon jestem gotów tylko czekać, aż pogoda pozwoli na prace w ogrodzie. 
Zapraszam do czytania i oglądania zdjęć z miesiąca kwiecień Prosto z Ogrodu 

1 Kwietnia 2021 (Czwartek)
Czas na ogarnianie ogrodu, serio po zimie mam co robić, ale jak widzę to nie tylko ja :) Długa zima i mokra wiosna sprawiła, że wiosna nam się trochę nie chce pokazać. Dlatego warto zacząć od przycinania roślin, tak by dać te kilka dni ziemi na to by odetchnęła i trochę wyschła. Ja zaczynam od formowania Tawuły oraz Miskanta olbrzymiego. W moim przypadku serio jest duży bo to ponad 3 metry. 

Tawuła przed cięciem

Tawuła po cięciu. Czyli formowanie w fajną kuleczkę. 

Tawuła potrzebuje cięcia tak by po zimie jakoś ładnie wyglądała. Posiadam dwie sztuki i obie staram się trzymać w ryzach i aktualnie całkiem nieźle się to udaje. Warto pamiętać by nie bać się jej przycinać. Bardzo fajnie się rozkrzewia po takim cięciu i jest gęsta, oraz ładnie kwitnie w okresie letnim. 
Miskant olbrzymi po zimie.

Miskant, To trawa, która musi zostać przycięta do zera, Ja zazwyczaj robię to wczesną wiosną, przed wypuszczeniem nowych odnóg trawy. Co więcej sama trawa idealnie nadaje się jako paliki pod warzywa, oznaczenie siania czy nawet jako osłony na siatkę, o ile mamy czas by trochę popleść. 

Pamiętajcie miskanty strasznie śmiecą, więc lepiej ścinać je w bezwietrzny dzień

Można wyłamać stare łodygi do zera, ale nie zaszkodzi zostawienie 5/10cm odrostów. 

Patyki miskanta obrane i przygotowane do dalszych prac w ogrodzie. 

Piątek 2.04.2021
Chwila czasu, którą można było poświęcić na ogród i sprawdzić co się dzieje. Zacząłem oczywiście od wylania wody z rabat warzywnych... No tak są za nisko, ale ten rok myślę, że podniesie je trochę do góry, na niektórych brak dosłownie 5 cm by nic nie zalewało, a na innych około 15 no może 20. Równanie myślę, że da się zrobić właśnie w kwietniu tak by w maju na spokojnie siać. Powoli zaczyna być widać wiosnę 
Cebulkowe kwiaty, które jako pierwsze zaczynają wychodzić, 

Przed wylaniem wody... Gałęzie i kompost idzie pod ziemię, która będzie przekopana.

Woda mimo wylania wszystkiego po chwili nasiąka znów. Tzn, że jeszcze trzeba chwilę poczekać. 

Przy wycinaniu miskanta znalazła się i młoda siewka Cisa

By nikt nie powiedział, że mało życia tej wiosny :)

Przygotowania trawnika do jutrzejszego siania 

Sobota 3.04.2021
Szalona sobota, która przynosiła raz ciepło, raz deszcz, a jeszcze innym razem śnieg. W około godzinę były chyba wszystkie możliwe warunki atmosferyczne, które możemy napotkać w kraju. Nawet grad. 
Postanowiłem wysiać nasiona, które i tak zawsze mi zostają. Stokrotki, niezapominajki, jeżówka czy kocanka ogrodowa. 

Peonie już widać. Myślę, że mrozy nie powinny jej zaszkodzić.

Przygotowany trawnik, wygrabiony i gotów do siania kwiatów. Sam jestem ciekawy kiedy coś będzie tutaj widać. 

Stokrotki, niezapominajki, kocanki czy jeżówki. Posiane zgodnie ze wzrostem po części trawnika i po całości. 

Całkiem nieźle obsycha, ale nadal zbyt mokro by kopać dalej. Chociaż kto tam wie.

04.04.2021 Niedziela "Święta"
Dziś nie do końca prosto z ogrodu, ale spacer i obserwacje w poszukiwaniu wiosny. Ze względu na to, że już czas i coś powinno się pokazać. I udało nam się znaleźć kilka oznak, że może zima już nie wróci. Na szczęście znaleźliśmy małą pracowitą pszczółkę na drodze i zabraliśmy blisko kwiatka, Niestety nie mieliśmy jak jej bardziej pomóc. Liczyliśmy, że da sobie radę. Przynajmniej byliśmy pewni, że nikt jej nie rozjedzie. 
Na stronie BeeProtect możecie dzielić się z nami własnymi zdjęciami zapylaczy, które uwielbiamy, a i zapraszam też do jej polubienia. 
Ratuj pszczoły BeeProtect

Podbiał również już powoli zaczyna kwitnąć. 

Las powoli zaczyna kwitnąć. 

Wtorek 6.04
Dzień dość specyficzny jak na kwiecień. Zimny, wietrzny, deszczowy i śniegowy. Jednak jak przygrzeje to też fajnie ciepło. Może wreszcie się wypada śnieg. Jednak coś zawsze się zrobiło
Przekopałem resztę warzywnika w dołku tak by go jak najwyżej podnieść. Pomogłem schować się biednej ropuszcze bez łapki i przygotowałem szerszą grządkę na kwiaty :) 

Woda to i podnosimy grunt naturalnie kompostem. Wiem będzie osiadał, ale z każdym rokiem jest wyżej. 

Ropuszką czasem trzeba pomóc. 

Szersze grządki na kwiaty. Pełne słońca. 

Sobota 10.04
Ta pogoda jest tak szalona, że raz jest +2, a raz +15 oraz rano śnieg, a wieczorem ciepło. Istny kwiecień 
Szpinak ma się dobrze, a ropuszki przystąpiły już do godów. Często je słychać i mają się dobrze. Pewnie jak na facebooku widzieliście jest znaczny deficyt samic, a jak nie to zapraszam na Męski Ogród by zobaczyć film z godów. 
Szpinak zrywany systematycznie potrafi pięknie rosnąć i nie iść w kwiatostany. 

Gdzie się nie zobaczy tam jakaś ropuszka lub żaba 

Poniedziałek 12.04
Dziś wreszcie obudziły się ryby. Tak w 100%, że dostały trochę karmy. Nadal czekam na kuriera z lepszą szamą, ale no nie wyrobił się na pierwsze karmienie. Kwiaty już kwitną, a skrzek żaby trawnej jest praktycznie wszędzie. Jednak jak na taki mokry rok, skrzek praktycznie zanika co jest i będzie fatalne w skutkach. Bo żab jest z roku na rok co raz to mniej. 
Skrzek żaby trawnej

Pierwsze kwiaty za płoty :)

Pierwsze karmienie. 

Czwartek 15.04 
I znów mnie zalało... Serio, tak mokrej wiosny to ja jeszcze nie widziałem i nie pamiętam. Padało równe trzy dni. To nie mogło być inaczej niż znów nadmiar wody. I znów trzeba chwilę poczekać, aż woda osiądzie. Na szczęście nie wstrzyma to chyba prac na długo. Jednak zobaczymy prognozy są obiecujące. 
Zalało, ale przynajmniej wiem, które uprawy będą bezpieczne przed wodą. 

Częściowo zalane to też jakiś plus. 

W weekend miało być pierwsze ognisko i jak widać raczej nie będzie. 

Piątek 16.04
Fajnie. Woda zeszła tak jak przypuszczałem, ale no z ogniska nici, a działka musi trochę poschnąć. przy okazji pospuszczałem trochę wody z pół w koło, może to przyśpieszy spadek wody, kto tam wie. 

Mimo, że cały czas pada, ruch wody unosi też sporo piachu i ziemi do stawu. 

Sucho to tak tutaj jest względnie. 

Poniedziałek 19.04 
Wyschło i można działać. Projekt ogarnięty i pilnowany co do rabaty kwiaty plus zioła, o której możecie poczytać w osobnym poście (Projekt) Rabata kwiatowo - ziołowa (Projekt Ogrodu #1) Realizacje będziecie mogli poczytać już niebawem a nowy projekt rabaty numer dwa już jest w drodze na bloga. 
Przygotowanie pod kwiaty i zioła.

Własny kompost jest najlepszy 

Wyrwij cały, Bo jak zostanie korzonek to odrośnie. 

Środa 21.04
Serio równy miesiąc wiosny, a ona tak jakby nam nie chce się pokazać. Jednak z każdym dniem jest co raz to lepiej. Aktualnie kompostuje grządki, przygotowuje nowe miejsca na kwiaty, cebulkowe i nie tylko oraz dbam o to by płazarium było ładnie obrośnięte kwiatami. 

Peonie nie boją się zimnej wiosny

Przygotowanie miejsca pod kwiaty

Powiększone miejsce pod płazarium i kwiaty

Sobota 24.04
Szklarnia przestawiona i przygotowana. Trochę późno zasiałem bo jakby nią patrzeć w poprzednim roku o tej porze to już tutaj były zbiory rzodkiewek jak i kopru. 

Szklarnia przestawiona, ziemia inna to i o płodozmian nie muszę się martwic. 

Poniedziałek 26.04 
W tym roku jednak kwiecień nawet pod koniec potrafi nieźle zaskoczyć i pokazać pazurek zimowy. Przymrozek nawet do -2 w nocy. I lekki opad śniegu. Jednak nie zaszkodziło to moim rośliną. Pod koniec dnia wpadłem jeszcze na pomysł, że trzeba zaopatrzyć się w jakiś dodatkowy żywopłot i padło na cisa. 
Prymulka to istna wojowniczka. Zima jej nie straszna.

Dwie godziny i nie widać śladu po nocnym przymrozku. 

Przymroziło i jak widać było całkiem ostro. 

Nowe sadzonki w ogrodzie. Około 50-60cm Kiedyś urosną

Czwartek 29.04
Dziś wreszcie mogę coś posadzić. Mimo, że to kompletnie nie pora na czosnek, ale post o czosnku pojawi się na dniach to warto jego obserwować. Dlatego postanowiłem posadzić dwa rządki czosnku po stanowisku pomidorowym, a co tam niech sobie rośnie. Mimo, że w tym roku nie będzie jeszcze dorodnych główek, ale czosnek odstrasza nie tylko "wampiry", ale nie znoszą go myszy, nornice, a także ślimaki. Więcej mogę powiedzieć, że kompostowanie grządek było musem by je podnieść i tyle co zwiozłem tu kompostu to uh. Prawie cały co miałem z ubiegłych lat. 

Czosnek sadzony wiosną do zbiorów często jest gotowy na kolejną wiosnę lub późną jesień. 

Dużo pracy z kompostowaniem, ale warto to robić. Przynajmniej u mnie by podnieść grunt. 

Piątek 30.04
Zacząłem miesiąc w ogrodzie to i tak też go skończyłem. 
Dziś za to sadzenie lili. I czosnków. Tak troszeczkę późno, ale jest jeden plus. Nie jest tak mokro jak było. Im grządka usypana robi robotę. Czosnki obsadzone powinny być jedne jesienią, a numerek dwa w marcu. Ciekawe co z tego wyjdzie. Pokusiłem się na lekkie zmiany w Projekcie 1 ale o tym niebawem. 
Zbierane ze starannością i zobaczymy co z nich wyjdzie.

Ciekawe to i wsadzone w innym miejscu.

Najlepsza porcja białka dla ptaków

Sam jestem ciekaw czy będzie taka śliczna jak na zdjęciu.

9zł za mikro sadzonkę... Ok nie powiem u ogrodnika są podobne za 20 :) 

Posty z Kwietnia 2021 
1) Marzec w moim ogrodzie (2021) Prosto z Ogrodu
2) Tulipany w Ogrodzie - Wiosenne piękności.
3) Fasolka szparagowa - Idealna na letnie zbiory Jak siać i uprawiać (Warzywa)
4) Kwietniowe Plany i obowiązki w ogrodzie. Czyli plany i pomysły Prosto z Ogrodu
5) Koperek jak siać i dbać (Warzywa)
6) Dynia - Warzywo jesieni. (Warzywa)
7) Forsycja, Wiosenna ślicznotka
8) (Projekt) Rabata kwiatowo - ziołowa (Projekt Ogrodu #1)

Jak widać coś do czytania zawsze było, liczę, że w maju również będzie sporo postów, oraz postów projektowych. Zobaczymy co z tego wyjdzie i mam nadzieję, że będzie Wam się podobało. 
Ważna rzecz. Post maj w moim ogrodzie będzie aktualizowany z każdym dniem gdy coś było robione, ale to po majówce. 

Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu
@maj2021

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.