Sansewieria.
Roślina oczyszczająca powietrze, która jest nie do zdarcia. Potocznie nazywana jest językiem teściowej, wężownicą. Dla mnie to po prostu Sansa. Łatwa w uprawie, ale o tym możecie poczytać decydowanie więcej w poście.
Rodzaje i Gatunki
Sansewieria Gwinejska - Najbardziej popularna o zielono, żółtych liściach, które możemy spotkać najczęściej w supermarketach czy galeriach handlowych ze względu na ich super wytrzymałość.
Sansewieria Zeylanica - Panna podobna do gwinejskiej jednak w dużej mierze mieszanka jasno zielonego z ciemno zielonym.
Sansewieria Walcowata - Najczęściej można je spotkać pokryte dziwną substancją. Teoretycznie da się ją odratować, ale będzie to wymagało cierpliwości. Jej grube i okrągłe liście sprawdzają się świetnie w każdych warunkach.
Sansewieria Bacularis - Rozpoznacie ją po jej długich i szpiczastych liściach. Wytrzymała i szybko rosnąca.
PielęgnacjaSanseweria to chyba jedna z fajniejszych roślin do pielęgnacji. Możesz postawić na praktycznie wszędzie, a i tak będzie rosła. Jest jedna zasada do tego kwiatka. Nie przelej. Nadmiar wody jej szkodzi. Z ważniejszych rzeczy podlewać należy z umiarem raz na tydzień, dwa w cieplejsze miesiące, a zimą oszczędnie nawet raz na miesiąc. W okresie letnim warto dodać do wody odżywkę raz na miesiąc tak by roślina miała odpowiednie warunki do wzrostu. Warto pamiętać by od czasu do czasu przeczyścić liście z kurzu nie używając nabłyszczacza bo one po prostu tego nie lubią.
Sansewieria Jak przesadzać i jak rozmnażać
Sansewieria jest rośliną niezwykle prostą w przesadzaniu. Wystarczy nam dodatkowa doniczka, piasek wymieszany z ziemią w stosunku 1 do 4 i gdy sadzonki są wystarczająco duże możemy przystąpić właśnie do rozsadzania. W tym przypadku. Wiedziałem o istnieniu dwóch sztuk, a kolejne dwie były na tyle małe, że samego mnie zaskoczyły. Młode sadzonki najlepiej zachowują się po przesadzeniu jeśli będziemy podlewać je raz na 15, a nawet 20 dni. Oczywiście nie należy przesadzać tak by nie zaczęły nam gnić. Im mają mniej wody tym lepiej bo wtedy system korzeniowy się rozrasta w poszukiwaniu własnie wody. Co wpływa na późniejszy rozwój rośliny. Dzielić można je nożem, lub nożyczkami. Nie polecam rozrywać tak by nie uszkodzić rośliny. By sansewieria zachowała cechy matczyne należy ją rozsadzać za pomocą własnie odrostów. Jest też możliwość rozsadzania liściowego, ale wtedy należy pamiętać, że wyjdzie nam czysto zielona roślina.
|
Młode sadzonki wychodzące i rozrywające doniczkę. |
|
Sadzonki z całkiem pokaźnym systemem korzeniowym. |
Sansewieria Jakie stanowisko
Jest to roślina, która przetrwa na każdym stanowisku, warto pamiętać by zapewnić jej minimum 12 stopni. Ze względu na to, że im mniejsza temperatura tym gorzej rośnie, a poniżej zera potrafi umrzeć i powstaną na jej liściach brązowe plamy, które po prostu umrą i nie bardzo będą do odratowania. Sansewieria nadaje się idealnie do pomieszczeń, w których nie ma dużo światła, co więcej nadaje się idealnie do miejsc, w których jest wyłącznie światło sztuczne. Nadaje się też super do naszych łazienek. Można postawić go na podłodze, wysoko przy suficie, jednak to nie jest wskazane ze względu na to, że po czasie i tak urośnie, aż po sam sufit. Dobrze radzi sobie w ostrym słońcu, rozproszonym świetle, a nawet cieniu czy półcieniu. Jednym zdaniem roślina może stać dosłownie wszędzie.
Sansewieria Choroby
Jest to roślina jak każda inna i ma sporo chorób, ze względu na to, że widzimy ją jako niezwyciężoną roślinę często jednak nie widzimy ich na pierwszy rzut oka.
*Najpopularniejszymi chorobami są gnicie liści i pojawienie się brunatnych plam, główną przyczyną tutaj jest woda. Dosłownie jej nadmiar. Jeśli liść dostaje plamki czy też staje się wiotki to właśnie nadmiar wody jest głównym problemem. Jeśli liście brązowieją zazwyczaj trzeba je wyciąć u samej podstawy.
*Same liście mogą również schnąć i brązowieć od nadmiernego słońca i oparzeń słonecznych jeśli przykładowo liść dotyka szyby. Należy wtedy odsunąć roślinę lub najlepiej przestawić w mniej nasłonecznione miejsce. Same oparzenia mogą występować w upalne dni.
*Liście jednak mogą blednąć i zanikają wtedy jej paski, jeśli ma za mało światła, ale zdarza się to niezwykle rzadko.
*Miękkie i czarniejące liście powstają w skutek przemarznięcia. tak samo jak przy przegrzaniu winnym jest tutaj zazwyczaj nasz klimat i dotykające liście zimnej szyby.
Jeśli liście stają się miękkie, a roślina nie jest przelana możliwe, że została przenawożona. W tym przypadku należ zrezygnować na jakiś czas z nawożenia, aż liście wrócą do swojej twardości.
*Sansewieria a wełnowce. Te szkodniki niestety atakują praktycznie wszystko, warto sprawdzać czy nowo zakupione okazy nie przyniosą nam tego ze sklepu.
To samo tyczy się obgryzionych brzegów liści, wyglądających na zbrązowiałe czy zdrewniałe. Spowodowane są opulchniakami w glebie, które idzie pozbyć się pałeczkami do zwalczania nieproszonych gości w naszych kwiatach.
Jak widać choroby się jej trzymają, ale warto trzymać te śliczne rośliny w naszych domach.
Sansewieria Oczyszczająca powietrze.
Jest to roślina, która według NASA (National Aeronautics and Space Administration) emituje ujemne jony, które pochłaniają szkodliwe substancje z otaczającego nas powietrza i mogą również unieszkodliwić otaczające nas wirusy, bakterie czy grzyby. Usuwa z powietrza szkodliwy trójchloroetylen, ksylen.
Niweluje także szkodliwy dla nas smog i jest idealną rośliną do sypialni, ze względu na to, że w nocy produkuje tlen. Jednak według badań na jedną osobę potrzeba od 5 do 7 roślin na osobę. Czyli nasze sypialnie powinny ruszyć w stronę bardziej zieloną? Fakt sam w swojej mam pięć sztuk.
Jak widać Sansa, Sanseweria, sansewieria, język teściowej, wężownica to roślina wszechstronna. Wytrzymałą, oczyszczająca powietrze i na dodatek ciekawie wyglądająca.
Dlatego warto ją polecić jako idealną roślinę do naszych domów.
Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu (tym razem z domu) :)
@maj 2021
Komentarze
Prześlij komentarz