Witajcie dziś zajmiemy się kwiatami późnego lata. Czyli potocznie nazywanymi Marcinkami. Kwiaty te mają kilkanaście odmian od niskich po wysokie. Jednak wzrost i wysokość często zależą od tego na jakiej ziemi rosną. Marcinki same w sobie osiągają od 20 do nawet 200 cm. Kwitną od sierpnia, zazwyczaj do pierwszego przymrozka. Potrafią zwabić masę motyli i pszczół. Są idealne na rabaty, klomby czy małe nasadzenia. Jednak super radzą sobie w dużych grupach.
Astry, marcinki są idealnym wabicielem owadów zapylających. Dla nas one może nie pachną zbyt intensywnie, ale ilość pszczół, motyli przekracza nie często kilka na krzak. Szczególnie, że w okresie gdy dni są krótsze to w słoneczny dzień są idealny m bufetem przed zimą.
Odmiany Marcinków
Odmiany karłowate - Osiągają często do 40 cm i są w postaci małych nieregularnych krzaczków. Rozrastają się troszeczkę wolniej. Od swoich wysokich odmian, jednak wyglądają bardzo okazale na niskich rabatach. Zazwyczaj możemy znaleźć je w kolorach róż, biel, fiolet.
Odmiany wysokie - Od swojej karłowatej, miniaturowej formy, różni się tym, że potrafi znacznie szybciej rosnąć i się rozrastać. Rośnie nawet do 200 cm. Co mogę potwierdzić swoimi gigantami. Są mniej odporne na warunki atmosferyczne w postaci wiatru i po silnych burzach potrafią się pokłaść, ale są na tyle wytrzymałe, że ciężko się łamią. Kwitną tak jak forma miniaturowa od sierpnia, często do pierwszych mrozów. Kolorystycznie można spotkać, różowe, biel, jasny fiolet, ciemny fiolet oraz czerwone.
Sadzenie Marcinków
Roślina, która ładnie rośnie i kwitnie w stanowisku słonecznym, moim zdaniem idealnie nadają się na szpalery, osłony innych roślin, idealnie sobie właśnie radzą przy ścieżkach, wszystko zależy od odmiany jaką wybierzemy. Sadzić możemy o każdej porze roku, warto jednak odpuścić gdy nam kwitnie. Najlepiej rozsady robić wczesną wiosną, gdy widzimy już, że roślina rusza z okresem wegetacyjnym. Warto wtedy uporządkować grządki, szpalery tak by rosła tam gdzie my chcemy, a nie tam gdzie ona chce.
Ze względu na to, że jest byliną często ciężko się jej pozbyć jeśli wrośnie w inne rośliny.
Pamiętaj o odmładzaniu.
Astry mają to do siebie, że gdy się rozrosną do pokaźnych rozmiarów potrafią łysieć od środka, ale wystarczy, że przesadzimy kilka nowych w środek i znów będą piękne i gęste krzaki.
Pielęgnacja Astrów Marcinków.
Wydaje mi się, że nie znajdziecie bardziej wdzięcznych kwiatów bylinowych niż marcinki. Potrafią w danym stanowisku rozrastać się latami. Co więcej są jednymi z prostszych w uprawie. Wystarczy, że na wiosnę dorzucimy im leciutką warstwę kompostu, od czasu do czasu na początku podlejemy, chyba, że zrobi to za nas deszcze. W razie problemów można je podwiązać tak by w czasie kwitnienia się nie położyły, a po okresie kwitnienia należy je ściąć przy ziemi. I to by było na tyle jeśli chodzi o pielęgnację. Jak mówiłem jest to prosta i mało wymagająca uwagi roślina.
Mimo, że nie jest wymagająca nie przepada za zbyt długim okresem suszy, i da nam znać, że coś jest nie tak. wystarczy obserwować jej dolne części liści. Jeśli będzie coś jej nie odpowiadało zaczną żółknąć i opadać. Wtedy warto je intensywnie podlać.
Nie powiem, że nie bo marcinki, astry to moje jedne z bardziej ulubionych kwiatów właśnie ze względu na to, że nie trzeba się nimi opiekować cały rok, bo wyrwanie od czasu do czasu trawy czy podlanie to po prostu czysta przyjemność. I ich wygląd w zależności od roku potrafią rozświetlić brzegi trawnika w okresie gdzie wszystko przestaje już kwitnąć i przechodzi w stan spoczynku. Ciekawe jest też to, że resztki z Marcinków nadają się do przekopania przed zimą w grządkach warzywnych, ale drobna uwaga zakopujcie je głęboko bo długo się rozkładają.
Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu
@lipiec2021
Komentarze
Prześlij komentarz