Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Co siać w Lipcu - Prosto z Ogrodu

Lipiec to idealny moment byśmy mogli dosiać brakujące warzywa do naszych ogrodów lub nawet przygotować się na kolejny sezon.
Część warzyw już jest wyrwana lub wiemy w 100% co nie wzeszło i mamy wolne miejsce, Jednak co warto w to miejsce zasiać by były jeszcze zbiory? Mimo, że lipiec to miesiąc często upalny i burzowy to dorzucę Wam dziś kilka roślin idealnych na ten okres.
O tym dowiecie się dziś! Zapraszam do lektury.

Wybrałem wyłącznie kilka warzyw i kwiatów, które zasiane jeszcze w lipcu powinny bez problemu dojść, czy nawet zakwitnąć jeszcze do końca sezonu. 


Warzywa idealne do siania w lipcu

Rzodkiewka - Warzywa, zdrowe i pożyteczne mogą być wysiewane nawet do sierpnia. Dlatego warto je mieć cały czas w ogrodzie. By przeczytać więcej zapraszam tutaj - Rzodkiewki, szybkie warzywa od wiosny do jesieni - uprawa i pielęgnacja.

Sałaty - Poleciłbym lodowe i lolo - bardzo odporne na aktualną pogodę i fajnie rosną. Myślę, że do końca lata będziecie mieli jeszcze nie jedną główkę z tych posianych w lipcu.

Dynie i Cukinie - Jedne z moich ulubionych warzyw. Te zasiane w lipcu często są znacznie mniejsze od swoich kolegów sianych w maju. Jednak będą znacznie lepiej owocować. Nie wiem w czym leży przyczyna, ale często te siane w lipcu nie mają plam na liściach i wyglądają na znacznie zdrowsze. W smaku się nie różnią niczym, a pierwsze owoce możemy zobaczyć już pod koniec sierpnia. Polecam jednak siać po jednym nasionku do dołka. Więcej o dyniach i cukiniach możecie przeczytać tutaj - Cukinia w ogrodzie - Jak ją uprawiać (Warzywa) / Dynia - Warzywo jesieni. (Warzywa)

Fenkuł - Szybko rośnie i jest strasznie smaczny. Nie przeszkadzają mu upały, a pogody takie jak aktualnie sprzyjają szybkiemu wzrostowi. 

Koperek - Pewnie to wiecie, ale koperek można siać i zbierać przez cały sezon. Lipiec to idealny czas bo gdy dorośnie będzie idealny do naszych ogórków. Więcej o koperku - Koperek uprawa i pielęgnacja

Fasolkę szparagową - Bez problemu osiągnie swój cel do połowy września. I dla tych co teraz zajadają się fasolką będą zadowoleni, że we wrześniu będą ponownie mogli zjeść te pyszności. Więcej o fasolce szparagowej i jej uprawie możecie poczytać tutaj - Fasolka szparagowa - Idealna na letnie zbiory Jak siać i uprawiać (Warzywa)

Marchew - Wsiana w lipcu da nam zbiory już w październiku. Co ciekawe marchew wsiana w lipcu jest zazwyczaj dłuższa lecz ma tendencje do pękania. Więcej o marchwi możecie poczytać tutaj - Marchew jadalna jak siać, uprawiać i dbać o nią. Prosto z Ogrodu

Ogórki - Jednak tu bardziej chodzi o odmiany do kiszenia. Rosną szybko, a jeśli o nie zadbamy to jeszcze w sierpniu i na początku września będziemy mieli ładne zbiory. 

Buraczki - Idealne będą do zbiorów jesiennych. Może nie urosną tak duże jak ich wiosenne odpowiedniki, ale botwinka we wrześniu to nadal spory rarytas. Więcej o buraczkach można przeczytać tutaj -  Burak w ogrodzie pielęgnacja i uprawa

Szpinak i Jarmuż - Na koniec dodam swoich ulubieńców są nimi szpinak i jarmuż. Szpinak zjemy w sierpniu, a jarmuż przez całą zimę. Nic tylko siać! I zaprzyjaźnić się z jarmużem, bo wiem, że nie każdy go lubi. Jarmuż jest o tyle fajny, że jedzony zimą nie będzie miał szkodników, a duże minusowe temperatury też mu za wiele nie robią. Więcej o szpinaku znajdziecie tutaj Szpinak uprawa i pielęgnacja

Kwiaty idealne na sianie w lipcu.

Cynie - cynie uwielbiają ciepło. Często posiane w maju mają duży problem ze wzrostem, ale im później tym lepiej. Mimo, że sama cynia potrafi zakwitnąć około 3 miesięcy od wsiania to z własnego doświadczenia i obserwacji wiem, że cynie wsiane około 3 lipca zdążą dojść i zakwitnąć nawet w okolicach 10-15 września. 
Więcej o cyniach możecie poczytać tutaj - Cynie w Ogrodzie - Letnie piękności (Kwiat)

Groszek pachnący - Roślina, która pewnie u was teraz już kwitnie. Jednak jeśli nie to jest duża szansa by go wsiać! Powinien zakwitnąć całkiem szybko bo już w połowie sierpnia. Jest szybko rosnący i warto go u siebie mieć

Aksamitki - Te ślicznotki na wiosnę często są zjadane przez ślimaki... Są ich dosłownie rarytasem. Same ślimaki potrafią zjeść nawet dorosłe okazy. Chciałem przykładowo zrobić cały szpaler aksamitek w swojej nowej rabacie (Link do nowej rabaty ziołowej)  Jednak te bezskorupne ślimaki zjadły 99,99% zasianych aksamitek. Dlatego posiałem kolejny raz nowe. Mam nadzieję, że e chociaż przetrwają okres wzrostu bo serio potrafią zjeść ledwo taki, które wyjdą z ziemi, a jak nie to zostaje opcja atomowa czyli test pułapki z piwem. Jednak jeśli zasiejemy je do około 20.07. Powinny jeszcze zakwitnąć tej jesieni. Ponieważ okres wzrostu do kwitnięcia to około 3 miesięcy. Jednak ja swoje siałem koło 15.05, a już kwitły około 1/2.07 Więc daje nam to zaledwie półtora miesiąca od siewki po kwiat. Więcej o aksamitkach możecie poczytać tutaj - Aksamitka w ogrodzie - Czyli śmierdziuch, strażnik ogrodu (Kwiat)

Dynie ozdobne - Stanowisko słoneczne z dala od ślimaków! Podobnie jak aksamitki ma ten sam problem. Moje zostały zjedzone już 3 razy jednak jest to roślina bardzo szybko rosnąca i warto w nią zainwestować. Ja postanowiłem wypełnić wiadro wodą, wstawić doniczkę tak by dno było w wodzie i czekać na rezultat... może wreszcie się uda i no coś ważnego nie będzie problemu z podlewaniem jeśli to się uda. Wybrałem stanowisko słoneczne. O tym eksperymencie będziecie mogli przeczytać w okolicach września. 

Nagietek - Wysiany nawet w lipcu pięknie zakwitnie jeszcze w tym sezonie. Dlatego warto jego siać i czekać. Jego pachnące liście jak i kwiaty pięknie rozświetlą wasz ogród. Więcej o nagietku przeczytacie w poście - Nagietek uprawa i pielęgnacja

Jak widać jest co siać w lipcu. Mimo, że to strasznie ciepły miesiąc. jednak często duża wilgotność sprzyja idealnie naszym rośliną! Dlatego warto cały czas coś zmieniać w naszych ogrodach i nie tylko ze względu na płodozmian, ale ze względu na ciekawość i eksperymentowanie w ogrodzie. 

Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu
@lipiec2021

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.