Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Ekologiczny Kompost z palet. Szybko i czysto

Witajcie. Ogród to miejsce, które żyje, które cały czas się zmienia. I warto pamiętać o tym, że często musimy go zasilać by rośliny, które w nim rosną były silne i zdrowe. Dlatego zamiast kupować co chwilę ziemię, kompost czy obornik. Warto zainwestować w swój własny. 

Rzeczy potrzebne do stworzenia ekologicznego kompostu z palet, w moim przypadku to
1. Palety - cztery sztuki.
2. Skrawki desek - osiem sztuk.
3. Wkręty 5 cm.
4. Podkładki pod palety, w tym przypadku padło na cegły.

Dodatkowo będzie potrzeba tylko wkrętarka. Oraz poziomica, ale nie jest ona konieczna.

Po pierwsze zacznijmy od wybrania miejsca. 
W moim przypadku będzie to miejsce blisko starego kompostu, czyli starej dziury, pod drzewem. Jednak zanim coś tutaj zrobiłem musiałem wyciąć kilka gałęzi i oczyścić teren. Oczywiście drobne gałęzie poszły na stary kompost, a grubsze będą spalone w przyszłości na ognisku. 


Wybranie materiałów. 
W moim przypadku trafiło na palety 100 cm na 120 cm, ze względu na łatwą dostępność i szybką możliwość wymiany. Same palety mają to do siebie, że potrafią przetrwać spory okres czasu w niesprzyjających warunkach, a kompost z pewnością takie warunki będzie im serwował. 


Ustawienie kompostu
Początkowo należy ustawić kompost z palet od strony, do której nie będziemy mieli dostępu. Co ważniejsze można je skręcić tak by nam się nie rozchodziły jednym wkrętem, a następnie dokręcić deseczkę z boku tak by nam nie przeszkadzała i trzymała obie palety. Dodatkowo przy położeniu sprawdźmy czy powierzchnia na której stoją jest prosta i czy po prostu nam się nie chwieje. W moim przypadku musiałem trochę podkopać pod paletę z tyłu. tak by się nie ruszała.


Skręcenie reszty kompostu
Gdy dokręcimy resztę palet powinny same się utrzymywać i nie rozchodzić, ani na górze, ani na dole. Dlatego warto skręcić je dwa razy, na górze i na dole, a jak jeszcze potrzeba to skręcić je deska w deskę, tak by nam się cała konstrukcja dobrze trzymała. Warto poziomować do górnych krawędzi palet ze względu na łatwiejszy montaż, który bez problemu wykona jedna osoba. Do skręcania każdej ze stron używałem około 6 wkrętów 5 cm i dodatkowo jeśli kont tego wymagał dokręcałem na bocznych i tylnej palecie po 1 - 2 wkręty na deskach środkowych. Paletę przednią przykręciłem znacznie słabiej by był do kompostu lepszy dostęp, w przyszłości. 


Przód kompostu otwierany
Pamiętajcie, że przód kompostownika powinien być otwierany tak byśmy mieli łatwy dostęp do przekompostowanych resztek z ogrodu. Pamiętajcie, że dobry kompost potrzebuje średnio od 6 do nawet 10 miesięcy na uzyskanie dobrej formy. Jednak może czasem potrwać to dłużej jeśli warunki nie są temu sprzyjające, mimo to warto się zabezpieczyć i zrobić łatwo zdejmowaną przednią paletę. Ja użyłem tutaj czterech małych desek przykręcanych po dwa, a czasem trzy wkręty. 
Można zaszaleć i pójść dalej i zrobić mu zawiasy, jednak nie wiem czy przetrwają nasze warunki atmosferyczne plus kompost. Dlatego łatwiej i taniej, oraz z odzysku warto wykorzystać deseczki. 


Poziomowanie kompostu
Ze względu na to by się nie ruszał i był stabilny warto go wypoziomować i podłożyć coś pod palety by nie stały bezpośrednio na ziemi czy wiosną lub jesienią w wodzie. Ja do tego celu użyłem wyłącznie czterech cegieł. Przez dobre przygotowanie podłoża wystarczyło wyłącznie je podłożyć. I kompost gotów, teraz tylko czekać na zielone odpadki z ogrodu. 



Kompostowanie
W moim przypadku użyłem trochę już odleżałego kompostu, ze starego dołka i wrzuciłem te grubsze części na dno, a resztę będę w trakcie sezonu dosypywał z pielenia czy koszenia, warto jednak grubsze części przykrywać tymi zielonymi, świeżymi by nowy kompostownik mógł cały czas pracować. W razie potrzeby warto go podlać wodą. Wiem, że w starym kompoście są dżdżownice i w przyszłości pewnie wyemigrują także do nowego kompostu. 



Czas realizacji takiego kompostu to w moim przypadku około godziny. Z przygotowaniami, aż po wsypanie trochę starego kompostu, nie licząc pielenia i sypania nowego zielonego. Przyszłościowo po zapełnieniu tego mam plan by przesypać ten do kompostu numer dwa, który stanie dosłownie obok. Jednak do tego czasu to potrzeba jeszcze trochę czasu i zielonych odpadków z ogrodu, chociaż tych jest serio sporo. 
Istnieje też możliwość zabezpieczenia takiego kompostu, ale pamiętajcie wybierajcie ekologiczne farby do zabezpieczania drewna, bo ten kompost potem będzie służył Wam do warzyw, kwiatów, a nie warto jeść chemii z własnego ogrodu. Dlatego ja nie ruszam, zostawiam gołe deski, jeśli zgniją to trudno, wymienię deskę lub paletę. 
Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu
@lipiec 2021

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.