Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Jak uratować zioła z marketu - Prosto z Ogrodu

Zioła z marketu często piękne, ale tylko kilka dni. Wszystko dzieje się przez to, że zazwyczaj hodowane są właśnie w taki sposób by nie rozrastały się zbyt szybko i dość szybko umierały. By kupić szybko nowe. Jednak jest na to idealny sposób by zioła te postał dłużej, a nawet służyły przez dobre kilka miesięcy. 

Na warsztat dziś idzie mięta z popularnego dyskontu. Ze względu na to, że niejednokrotnie nie wiadomo jak długo takie zioła tam stoją to często są przesuszone i gdy trafiają do naszej kuchni nadają się tylko by w całości je wykorzystać. Bo często z nich nic więcej nie będzie. Dlatego warto wyjąć je z doniczki, a na 100% z tej folii, która ją osłania. 

Sprawdzenie kupionej mięty
Po otworzeniu warto sprawdzić jak wygląda stan naszej mięty. W tym przypadku jest to dosłownie jeden krzaczek w doniczce, który jest rozgałęziony i wygląda na zdrowego. 

Jednak doniczka mówi nam o niej praktycznie wszystko. Wystarczy, że trochę postoi i będzie nie do odratowania. Nadmiar korzeni i deficyt miejsca w doniczce sugeruje by ją wyjąć i przesadzić. Wtedy mamy sporą szansę na uzyskanie nawet wieloletniego krzaka. 

Gdy wyjmiemy ją z doniczki warto byśmy roztrzepali te drobne korzonki, w taki sposób by łatwiej zaczęły absorbować wodę. Jeśli to zrobimy to roślina bardzo szybko nam się odwdzięczy i zacznie ładnie rosnąć. 

Wybranie doniczki dla nowej sadzonki. W moim przypadku trafiło na doniczkę dla storczyków ze względu na to by z łatwością obserwować wzrost korzonków. 


Pół doniczki wypełniamy ziemią uniwersalną i wsadzamy naszą nową sadzonkę tak by miała swobodę wzrostu. Zawsze możemy również dobrze podlać korzenie lub chwilę ją namoczyć. Jednak nie jest to wymagane. 


Kolejno obsypujemy korzenie ziemią uniwersalną i lekko ugniatamy, dodatkowo zalewamy wodą by ziemia ładnie osiadła. Ponownie po wchłonięciu i opadnięciu ziemi dosypujemy znów ziemię i podlewamy tak by woda przeszła przez całość. Gdy już to zrobimy warto postawić naszą sadzonkę mięty na ziemi lub w półmisku z wodą. By od dołu miała dostęp do wilgoci. 
Przesadzanie miało miejsce 3.07.2021r. 


5.07.2021 Poniedziałek 
Zaledwie po 2 dniach nie widać za bardzo czy coś się zmienia, ale można stwierdzić, że mięta nie umarła. Gdybyśmy zrobili coś źle to niestety nie przetrwałaby ona nawet jednego dnia, szczególnie, że temperatury przekraczają aktualnie 30 stopni. By zapewnić jej odpowiedni wzrost i przyjęcie postawiona jest w półcieniu. 


8.07.2021 Czwartek
Już dziś widać lekkie zmiany w doniczce. Korzenie zaczęły rosnąć i pokazywać się na brzegach. Sama mięta jakoś bardzo nie zmieniła jednak zaczęła troszeczkę się zagęszczać. 


11.07.2021 Niedziela
Przetrwała pierwszy tydzień to jest nadzieja, że przetrwa znacznie dłużej. Korzonki się rozrosły i myślę, że już jej nic nie stanie. Można powoli obrywać listki i korzystać z uroków mięty. Warto od czasu do czasu jeszcze zasilić ją biohumusem. Natomiast w moim przypadku po 2 tygodniach trafi ona do gruntu by się ładnie rozrastała. 


Dla porównania tak wyglądała 3.07, a tak 11.07 po kilku dniach u mnie. 

Na koniec coś o odmianach mięty
Często spotykane są u nas cztery rodzaje mięt.

Mięta zielona - Najpopularniejsza mięta w naszym kraju, często używana jako przyprawa, dodatek do napojów, deserów czy jest używana do produkcji kosmetyków. 

Mięta pieprzowa - Mięta pieprzowa to krzyżówka mięty zielonej oraz nawodnej. Używana tak samo jak mięta zielona w kuchni oraz do produkcji kosmetyków.  

Mięta polna - Rośnie od 5 do 40 cm nie jest za duża, jednak często można właśnie spotkać ją na łąkach bo rozrasta się w bardzo łatwy i niekontrolowany sposób. 

Mięta nawodna - jak na mięte ma zapach mięty i aromat cytryny i limonki, zazwyczaj obsadzana jest na brzegach oczek wodnych bo jej liście idealnie komponują się na brzegach oczek. Potrafi się silnie rozrastać i jest bardzo aromatyczna. Dorasta nawet do 80 cm. Traktowana jest jako roślina ozdobna. 

W przyszłości mięta trafi na rabatę z innymi ziołami, o których już pisałem. Dodatkowo trafi do swoich kuzynek, mięty pieprzowej oraz mięty nawodnej, która również traktuje jak całkiem fajną ozdobę w rabacie z ziołami

Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu
@lipiec 2021


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.