Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by ...

Papryka w naszych ogrodach Uprawa i pielęgnacja

Papryki to warzywa dość specyficzne i wymagające. Lubią ciepło i wymagają od nas trochę więcej uwagi, ale własna świeżo zerwana papryka z własnej szklarni czy grządki potrafi zaskoczyć nie raz, smakiem, zapachem czy intensywnością.

Odmiany papryki
Z odmianami papryki jest dość ciekawe. Występują papryki z słodkie, papryki ostrej oraz chili. Jednak warto wiedzieć , że papryka dzieli się na sześć gatunków. #chinskie #roczne #jagodowe #owocowe #omszone no oraz #chilli 

Papryka Marta Półka - słodka żółta, dobrze owocująca całkiem nieźle sprawdzająca się pod osłonami jaki i w gruncie 

Papryka Oda - odmiana słodka o purpurowym kolorze dobrze sprawdzająca się pod osłonami oraz na talerzu. Niestety w gruncie nie daję sobie za dobrze radę chyba że po prostu miałem pecha do tej odmiany w gruncie. 

Papryka Mira - najszybsza.papryka, która dojrzewa już w lipcu. Oczywiście o ile dość wcześnie ją wsadzimy. Jest to odmiana czerwona, ma dość nieregularny kształt papryki, ale jest bardzo smaczna 

Papryka Cyklon - jak sama nazwa wskazuje nie jest to odmiana słodka lecz ostra. Jej kształt jest podłużny. Odmiana ta jest dość wczesna jednak wymagająca od nas bardzo jasnego i ciepłego stanowiska. 
Sianie Papryki
Papryka to warzywo o długim okresie wegetacji więc jeśli chcemy mieć dorodne papryki to musimy pomyśleć już o ich w marcu. Papryka ma to do siebie, żę potrafi bardzo długo kiełkować, a co dopiero tu mowa o szybkim wzroście. Papryka potrzebuje tutaj trzech czynników by urosła. Ciepło, wilgoć oraz słońca. Gdy wzejdzie i ma około 3, 4 listków należy przesadzić ją do doniczki i skrupulatnie pilnować tak by mogły rosnąć dalej. Gdy osiągnie około 20 centymetrów do połowy maja. Możemy bez problemu wsadzić ją do gleby. Pamiętajcie tylko, że papryka jest mało odporna na spadki temperatur. I lekki przymrozek może ją po prostu zabić.


Pielęgnacja papryki
Gdy nasza papryka jest przygotowana do wsadzenia, warto sprawdzić nasze sadzonki, które chcemy wsadzić pod osłony, a które do gruntu. Silne sadzonki będą miała rozwiniętą bryłę korzeniową, która nie często będzie wystawać po za obręby doniczki od dołu. Takie bym polecił by wsadzić w warunkach mniej przyjaznych bo one sobie poradzą lepiej niż te słabsze okazy.


Oczywiście, warto również sprawdzić stan korzeni ze względu na możliwość rozerwania ich i rozruszania tak być rośliny miały zdecydowanie lepszy start. Przykładowo roślina ze zdjęcia po rozluźnieniu korzeni powinna zostać aktualnie dobrze podlana i jak mamy możliwość zaściółkowana  tak by w przyszłości dała nam smaczne i zdrowe papryki. 

Z papryką należy też dbać o to by nie miała zbyt bujnego sąsiedztwa ze względu na to, że nie lubi gdy coś ją zagaja bo rośnie znacznie słabiej i jej plony nie są tak dobre jak gdyby rosła sama. 

Zbiory
Paprykę można zbierać już od połowy lipca, aż do pierwszych mrozów. Często można zbierać paprykę nawet zieloną. Bo ma to do siebie, że z czasem gdy leży potrafi zmienić swój kolor na docelowy. W zależności od temperatur jakie u nas w danym sezonie panują, papryki zazwyczaj dochodzą przed wrześniem. Jednak z obserwacji jakie poczyniłem papryki w gruncie zazwyczaj mają tendencje, że często potrzeba im znacznie więcej czasu bo często i papryki gotowe są do zbioru nawet miesiąc po tych pod osłonami. Jednak jak wspomniałem wcześniej. Wszystko zależy od aktualnej aury i czy pogoda sprzyja uprawie papryki. 

Ciekawostki.
Ze względu na to, że w naszym klimacie często mamy nie za ciepłe wiosny czy lata. Warto by nasze papryki rosły pod osłonami. Sprawi to, że będą szybciej dojrzewać i będziemy mogli się nimi cieszyć już od połowy sierpnia, aż do pierwszych przymrozków.


Papryki pod osłonami uwielbiają gdy ich gleba jest przykryta lekką warstwą trocin. O dziwo lepiej rosną i wydają więcej owoców. Wszystko przez zbawienny sposób jakim jest ściółkowanie, które utrzymuje pod osłoną przez dłuższy okres wilgotność gleby.

Kto raz będzie miał swoją paprykę w ogrodzie ten wie, że warty jest trud, który trzeba włożyć w pozyskaniu jej wspaniałych plonów. Oczywiście ze względu na smak i ten piękny zapach.
Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu
@lipiec2021

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co siać w Lipcu - Prosto z Ogrodu

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Czosnek uprawa i pielęgnacja, Odstrasza w ogrodzie nie tylko "Wampiry"