Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Obraz
Kompost w ogrodzie to świetna sprawa, ale sianie i sadzenie roślin w samym kompoście, przynajmniej u mnie okazało się niestety nie za fajne... Po prostu mój kompost miał nadzwyczaj dużo jajek ślimaków. i dobrze im się tam żyło, ale o tym możecie poczytać w innym poście. Aktualnie chce tutaj sprawdzić czy znajdą się jakieś warzywa odporne na tą zarazę... I czy coś jeszcze z nich będzie.  Przygodę z testem zacząłem 9 lipca 2022 roku. Wybrałem odcinek, na którym ślimaki poczyniły największą dewastację, tak dużą, że nie miałem ochoty nawet już tego pielić w czerwcu...  Ze wszystkich warzyw, które zostały posiane tam w maju, przetrwało 7 FASOLEK (dosłownie siedem) Całość wysianych warzyw była różnorodna i myślałem, że jest spora szansa na to, że większość da tam radę, a tu proszę taka niespodzianka Ze względu na to, że większość no powiedzmy 99% została zjedzona, przez ślimaki to postanowiłem siać po raz 2. Bo pusto to nie może tka stać, szczególnie, że puste to i tylko chwasty by rosły tak

Peonie - piękne i pachnące. Uprawa i pielęgnacja

Peonie pachnące majowe ślicznotki.

Peonie kwitną zazwyczaj w maju i czerwcu. Ich duże i pachnące kwiaty potrafią przyciągnąć nie tylko wzrok, ale i spojrzenie. Kwitną około dwóch tygodni. Jednak bardzo dużo zależy tutaj od stanowiska rośliny, temperatury, wilgotności czy nawet sąsiedztwa rośliny, ale o tym przeczytacie niżej. Peonia, a Piwonia? To jest ta sama roślina jednak wszystko zależy od regionu kraju, w którym możemy ją spotkać. Ze względu, że dla jednych ogrodników ona jest i pozostanie piwonią, a dla innych peonią. 


Rodzaje Piwoni / Peoni

Stanowi około 32 - 35 gatunków. z czego większość występuje w azji i europie. w strefie umiarkowanej. Najwięcej gatunków znajdziemy w chinach. Bo aż 15 gatunków. 
U nas najczęściej można spotkać piwonię chińską, piwonię lekarską i piwonię wąskolistną. 

Piwonia chińska - Najczęściej spotykana, najlepiej rosnąca w naszym klimacie. Od koloru żółtego, białego, różowego po czerwono - bordowy. Łatwa w uprawie bylina, dobrze znosząca nasze mroźne zimy czy bardzo ciepłe lata. Rosną do około metra wysokości, a czasem potrafią osiągnąć nawet dwa metry i kwitną na przełomie maja, czerwca. Warto dodać, że jej piękne i ozdobne liście potrafią długo utrzymać się same w wazonie. 

Piwonia lekarska - teoretycznie lekarska jednak trzeba uważać bo wszystkie jej części są trujące. Jednak jak widać, nie przeszkadza to by ludzie używali jej w medycynie. 

Piwonia wąskolistna - koperkowa, lub delikatna. Ciężko ją u nas dostać. Jedynie u osób, które się pasjonują. W sklepach praktycznie jej nie ma. Peonia ta jest dość specyficzna ze względu na to, że nie jest za wysoka i nie wymaga bardzo dobrej gleby do wzrostu. Jednak jej koperkowe liście są bardzo fajne i ozdobne to jej piękne  i intensywne kwiaty potrafią dodać sporo uroku na przykład skalniakowi. 

Piwonia drzewiasta - sama nazwa może nas zmylić. Bo z drzewem zazwyczaj nie ma za dużo wspólnego. Zazwyczaj to pnącze o zdrewniałych łodygach, które wymaga podpory. Jednak jej kwiaty potrafią powalić. Przyznam, że spotkałem ją tylko raz i wyglądała nawet ciekawie bez kwiatów. Szczególnie, że u nas rośnie nawet do trzech metrów. 


Stanowisko dla Piwonii / Peoni 

Peonie lubią stanowiska słoneczne, pół słoneczne z żyzną ziemią, która nie ma tendencji do przesuszania i podmokłej. Lubi ziemię żyzną i zasadową. Same peonie na zimę należy przyciąć i najlepiej okryć je lekką warstwą ściółki. By zapewnić im podstawową ochronę przed mrozem. Same piwonie mają to do siebie, że jako młode sadzonki potrafią przemarzać i ginąć. Jednak gdy przetrwa pierwszą zimę. Jest duża, szansa, że już jej nic nie ruszy. Sama peonia nie lubi przesadzania, dlatego warto pamiętać by jej właśnie nie przesadzać. I wybrać jej odpowiednie stanowisko na lata. Bo może być w naszym ogrodzie ponad 100 lat. 


Pielęgnacja Peoni / Piwonii

Gdy ją wsadzimy warto przez pierwszy rok o nią dbać. Należy podlewać ją regularnie w okresie wzrostu. Od kwietnia do lipca, a nawet sierpnia. Tak by mogła bez problemu się dobrze ukorzenić. Na zimę warto ją obciąć i przykryć. By wiosną ją bez problemu znaleźć. Wiosną należy też ją dobrze nawieźć. Kompostem, obornikiem, a nawet nawozem. W zależności do czego mamy dostęp. Ja polecam kompost bo jest sprawdzony i nie robi roślinie krzywdy, a pomaga jej w przyszłym kwitnieniu. Gdy dobrze się nią zaopiekujemy. Peonia powinna bardzo szybko przybierać na wzroście i to dość szybko przed innymi roślinami. Liście peoni są na tyle ozdobne, że są traktowane podobnie z kwiatem. Tyle, że potrafią stać znacznie dłużej. Gdy nasza peonia ma odpowiednie nawożenie i pielęgnację. Bez problemu zobaczymy pąki kwiatów, około połowy maja. Kwitnie ona zazwyczaj na przełomie maja i czerwca. Po okresie kwitnienia należy ponownie je nawieźć bo wtedy roślina tworzy nowe paki kwiatowe. Czyli jeśli nawieziemy ją po okresie kwitnienia, mamy duże szanse na jeszcze więcej kwiatów w przyszłym roku. 

Młode pędy piwonii 

Pierwsze pąki kwiatowe. 

Pąk w rozkwicie

Kwiat w rozkwicie.


Rozmnażanie Piwonii / Peoni

Wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć. Są trzy metody.
Przez nasiona - Metoda dla cierpliwych bo takie rozmnażanie może nam dawać przez długi okres jedynie liście.

Przez podział - Łatwy, skuteczny i szybki. Kwiaty zazwyczaj mamy już w kolejnym sezonie po wsadzeniu do ziemi.

Przez sadzonki pędowe. Jednak tutaj potrzeba trochę cierpliwości i doświadczenia i nie każde takie podziały niestety się udają. 



Jak widać peonie czy piwonie to serio fajne kwiaty, długowieczne, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na kłopotliwe, ale tak na prawdę są banalne w uprawie i warto je mieć w swoich ogrodach. Ze względu na pięknie pachnące kwiaty. 


Pozdrawiam Dariusz Prosto z Ogrodu
@lipiec 2021


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sianie i Sadzenie w lipcu, w ogrodzie warzywnym. Czyli Warzywa w Cieniu

Walka z zieloną wodą w oczku - czyli test chemii

Walka że ślimakami nagimi w ogrodzie.